Kaip pasirinkti pensijų anuiteto rūšį?

Sulaukėte pensinio amžiaus ir svarstote galimybę pasinaudoti II pakopos pensijų fonde sukauptu turtu?

Pradėkime nuo to, kad jei Jūs vis dar dirbate, galite ir toliau mokėti įmokas į pensijų fondą, kad sukauptumėte didesnę sumą. Jei nedirbate, bet Jums pakanka kitų pajamų, ir nenorite nutraukti kaupimo (pensijų fonde esantis Jūsų turtas toliau investuojamas ir uždirba papildomą grąžą), galite ir toliau likti pensijų kaupimo dalyviu, nemokėdamas naujų įmokų.

Jei vis dėlto nusprendėte baigti kaupimą, kokios rūšies pensijų išmoka Jums priklauso, galite sužinoti čia. Vienkartines ir periodines pensijų išmokas išmoka pensijų kaupimo bendrovė, kurios valdomame pensijų fonde Jūs kaupiate savo pensijų turtą. Tuo tarpu pensijų anuitetai yra kelių rūšių, ir juos moka „Sodra“.

Nusprendėte įsigyti pensijų anuitetą? Norėdami padėti Jums suprasti pensijų anuitetų skirtumus ir įvertinti jų savybes, kurios atitiktų Jūsų poreikius, siūlome atsakyti į keletą testo tipo klausimų.

 Svarbu! Testo klausimų atsakymai ir paaiškinimai nėra asmeninės rekomendacijos, todėl galutinį sprendimą, įvertinę savo situaciją, turite priimti tik Jūs pats.

Visų pirma, norėtume priminti, kad visi „Sodros“ siūlomi pensijų anuitetai mokami visą Jūsų gyvenimą, nesvarbu, kiek ilgai Jūs gyvensite.

Šiame žingsnyje įsivertinkite: Ar Jums svarbi paveldėjimo galimybė? Ar Jūs sutiktumėte gauti mažesnes mėnesines išmokas dėl galimybės Jūsų paveldėtojams gauti iš anksto nežinomo dydžio išmoką? O gal Jums paveldėjimo užtikrinimas neaktualus?

Atsakėte, kad paveldėjimas Jums svarbus ir Jūs pasiruošę gauti mažesnes išmokas dėl paveldėjimo galimybės. Tokias savybes turi dviejų rūšių pensijų anuitetai, kuriuos siūlo „Sodra“: standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.) ir atidėtasis pensijų anuitetas (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.). Kitame žingsnyje pabandykime išsiaiškinti šių pensijų anuitetų skirtumus.

Atsakėte, kad paveldėjimo galimybė Jums nėra aktuali. Tada verta pagalvoti apie standartinį pensijų anuitetą (STSTPagrindinės savybės:  *Išmokos DIDŽIAUSIOS, lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos visą laikotarpį;  *NEPAVELDIMAS.  SVARBU! Šios rūšies pensijų anuiteto išmokos yra didesnės nei kitų pensijų anuiteto rūšių.  ), kurio mėnesinės išmokos yra didžiausios, lyginant su kitais „Sodros“ siūlomais pensijų anuitetais, nes jis neturi paveldėjimo galimybės.

 

Šioje vietoje testą galėtume ir baigti, nebent norėtumėte išbandyti, kur jis nuves, atsakius į klausimą dėl paveldėjimo „Taip“. Tada grįžkite į testo pradžią.

Išsiaiškinus, kad paveldėjimo galimybė Jums svarbi, pabandykime išsiaiškinti, ar Jums priimtina kiekvieną mėnesį gauti skirtingo dydžio išmokas, kurios gali būti ir mažesnės, ir didesnės.

Sakykime, kad Jums reikia pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir vieną iš jo siūlomų elektros kainų planų. Pirmas variantas – fiksuotu tarifu už kilovatvalandę, tarifas fiksuojamas penkeriems metams. Antra variantas – kintamu tarifu. Tikėtina, būtų mėnesių, kai fiksuotas tarifas būtų didesnis nei kintamas, bet būtų mėnesių, kai būtų atvirkščiai. Kokių mėnesių bus daugiau, niekas nežino. Kurį variantą pasirinktumėte?

Pasirinkote fiksuotą tarifą, nes Jums svarbu iš anksto žinoti savo išlaidas? Tokiu atveju galima daryti prielaidą, kad renkantis pensijų anuitetą Jums yra svarbu iš anksto žinoti, kokios bus Jūsų pajamos kas mėnesį. 

„Sodra“ siūlo tokią savybę turintį pensijų anuitetą – standartinio pensijų anuiteto su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.) išmokos kas mėnesį yra vienodo* dydžio visą Jūsų gyvenimą.

 Svarbu! *Pensijų anuiteto išmokos negali mažėti, tačiau gali būti didinamos priklausomai nuo Pensijų anuitetų fondo uždirbto pelno.

Šioje vietoje testą galėtumėme baigti, tačiau kitame klausime pateikiame šiek tiek statistikos bei siūlome, atsižvelgiant į pateiktus duomenis, pagalvoti, ar tikrai standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimu laikotarpiu Jums yra tinkamiausias. 

Pasirinkote kintamą tarifą, nes išlaidų iš anksto neplanuojate ir (arba) esate linkę rizikuoti gauti didesnes sąskaitas už elektrą dėl galimybės gauti mažesnes? Jei Jums priimtina tokia rizika, gal būtų priimtina gauti mažesnes pensijų išmokas kas mėnesį dėl galimybės gauti ir didesnes? 

Jei taip, „Sodra“ siūlo produktą, kuris susideda iš kintamo dydžio periodinių išmokų iki 85 metų ir fiksuoto dydžio pensijų anuiteto išmokų nuo 85 metų – tai atidėtasis pensijų anuitetas (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.). 

 Svarbu! Periodines išmokas iki 85 metų Jums mokės pensijų kaupimo bendrovė. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą sukakus 85 metus.

Kitame žingsnyje aptarsime investavimo riziką, nes ji yra svarbi periodinių išmokų savybė.

Jei Jums priimtina rizika gauti kintamo dydžio periodines išmokas, pabandykime išsiaiškinti, kiek Jūs domitės investavimu ir, ar žinote, kaip įsivertinti galimas rizikas
 
Ar domitės, kaip ir kur yra investuojami Jūsų pinigai II pakopos pensijų fonduose? Ar žinote, kokia procentinė dalis akcijų / obligacijų šiuo metu yra Jūsų pensijų fonde, kuriame kaupiate? Ar domitės kokios investavimo strategijos taikomos pensijų fonduose arba Pensijų anuitetų fonde? Kokia investicinė grąža užtikrinama viename ar kitame fonde?

Jei suprantate, kur ir kaip yra investuojamos Jūsų lėšos, kokią investavimo riziką prisiimate (bei priimate faktą, kad periodinės išmokos gali ne tik didėti, bet ir mažėti kažkurį laiką), atidėtasis pensijų anuitetas (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.) gali būti tinkamas pasirinkimas Jums. 

Primename, kad iki 85 metų pensijų kaupimo bendrovė Jums mokės kintamo dydžio periodines išmokas, o nuo 85 metų – „Sodra“ Jums mokės pensijų anuitetą, kurio išmokos mažėti negali, bet gali didėti.

Jei investavimu ir su juo susijusia rizika nesidomite, siūlytumėme permąstyti, ar tikrai Jums verta rinktis atidėtąjį pensijų anuitetą? Dar kartą apsvarstykite galimybę įsigyti standartinį pensijų anuitetą su garantuotu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.), kurio išmokos negali mažėti, bet gali didėti.

 

Galbūt dar kyla klausimų dėl paveldėjimo galimybės galiojimo laikotarpio (iki 80 metų ar iki 85 metų?). Pasvarstykite, kiek esate pasiryžęs „susimokėti“ (arba kitaip tariant susimažinti pensijų išmokas) vardan ilgesnio paveldėjimo laikotarpio? 

65-ojo gimtadienio proga įsigijote loterijos bilietą ir laimėjote mėnesio išmokas visą gyvenimą sau bei fiksuotą sumą paveldėtojams, kuri būtų išmokėta Jūsų mirties atveju. Kurį variantą rinktumėtės?

Jūs pasirinkote gauti didesnes išmokas sau ir mažesnę sumą palikti paveldėtojams, todėl tikėtina, kad Jums tinkamiausias pensijų anuitetas galėtų būti standartinis su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.). Jo išmokos yra didesnės, lyginant su preliminaria atidėtojo pensijų anuiteto išmoka, tačiau paveldima suma gali būti mažesnė, ir paveldėjimo galimybė galioja trumpesnį laikotarpį (iki 80 metų).

Pasinaudokite skaičiuokle ir pabandykite savarankiškai paskaičiuoti, kokia būtų Jūsų pensijų išmoka bei kokia preliminari suma galėtų atitekti paveldėtojams. 

Jūs pasirinkote gauti mažesnes pensijų išmokas sau, o didesnę sumą palikti paveldėtojams. Atidėtojo pensijų anuiteto (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.) išmokos preliminariai yra mažiausios ir daugmaž lygios periodinėms išmokoms, kai jos tik pradedamos mokėti, tačiau paveldėtojai gali paveldėti didesnę sumą, ir paveldėjimo galimybė galioja ilgiau (iki Jums sukaks 85 metai).

Pasinaudokite skaičiuokle ir pabandykite savarankiškai paskaičiuoti, kokia būtų Jūsų pensijų išmoka bei kokia preliminari suma galėtų atitekti paveldėtojams. 

Prieš pateikiant kitą klausimą, šiek tiek statistikos: 7 iš 10 žmonių gyvena ilgiau nei 80 metų, o žmonės, sulaukę 65-erių, tikėtina, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Moterys statistiškai gyvena ilgiau nei vyrai.
 
Pabandykite įsivertinti savo gyvenimo būdą, pomėgius, žalingus įpročius, sveikatą, genetiką. Kaip galvojate, kokio amžiaus sulauksite Jūs? 

Jei manote, kad gyvensite ne ilgiau nei iki 70 metų ir Jums svarbi paveldėjimo galimybė, vertėtų apsvarstyti, ar apskritai verta įsigyti pensijų anuitetą. Neįsigijus visa Jūsų pensijų fonde sukaupta suma atitektų paveldėtojams. Jei paveldėjimo galimybė Jums neaktuali, kodėl nepasirinkus standartinio pensijų anuiteto (STSTPagrindinės savybės:  *Išmokos DIDŽIAUSIOS, lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos visą laikotarpį;  *NEPAVELDIMAS.  SVARBU! Šios rūšies pensijų anuiteto išmokos yra didesnės nei kitų pensijų anuiteto rūšių.  ), kuris užtikrintų didžiausias išmokas kiekvieną mėnesį, palyginti su kitų rūšių pensijų anuitetais?

Jei manote, kad gyvensite 70–80 metų, ir jums svarbi paveldėjimo galimybė, ar norėtumėte, kad paveldima suma būtų kuo didesnė, nepaisant, kad Jūs ateinančius 10-15 metų gautumėte galimai mažesnes išmokas kas mėnesį?

Jei atsakėte „teigiamai“, sprendimas pasirinkti atidėtąjį pensijų anuitetą (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.) užtikrintų didesnę sumą Jūsų paveldėtojams (pensijų fonde likusi neišmokėta periodinėmis išmokomis iki Jūsų 85-ojo gimtadienio suma), bet galimai mažesnes, palyginti su kitais pensijų anuitetais, kintamo dydžio išmokas Jums per ateinančius 10-15 metų. 

Jei atsakėte „neigiamai“ – labiau tiktų standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.), kuris užtikrintų stabilias, galimai didesnes nei atidėtojo pensijų anuiteto, išmokas kiekvieną mėnesį. Šiuo atveju paveldėjimo suma priklausytų nuo to, kiek iki Jūsų 80-ojo gimtadienio liko Jums neišmokėtų pensijų anuiteto išmokų.

Jei manote, kad gyvensite 80-85 metų, turėtumėte įsivertinti, kad Jums pasirinkus atidėtąjį pensijų anuitetą (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.) paveldėtojams būtų išmokėta pensijų fonde likusi, Jums periodinėmis išmokomis iki 85-ojo gimtadienio neišmokėta, suma, kas maždaug atitiktų 0-5 metų periodinių išmokų, mokėtų jums paskutiniais metais, sumą. Tuo tarpu 15-20 metų Jūs asmeniškai gautumėte kintamo dydžio, galimai mažesnes nei kitų pensijų anuitetų, periodines išmokas.


Pasirinkus standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.) (nes Jums svarbi paveldėjimo galimybė, ar ne?), Jūsų paveldėtojai greičiausiai gautų tik nedidelę išmoką, atitinkančią kelių mėnesių pensijų anuiteto išmokas, mokėtas Jums. Tai gal tokiu atveju geriau būtų rinktis standartinį pensijų anuitetą (STSTPagrindinės savybės:  *Išmokos DIDŽIAUSIOS, lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos visą laikotarpį;  *NEPAVELDIMAS.  SVARBU! Šios rūšies pensijų anuiteto išmokos yra didesnės nei kitų pensijų anuiteto rūšių.  ) be paveldėjimo galimybės, bet su didesnėmis išmokomis Jums per ateinančius 15-20 metų? 

 

Jei manote, kad gyvensite ilgiau nei 85-erius metus, paveldėjimo galimybė yra nebeaktuali, nes nė vienos rūšies pensijų anuitetas nesiūlo paveldėjimo galimybės ilgesniam terminui nei iki Jums sukaks 85-eri metai.

Tokiu atveju geriau būtų pasirinkti tokį pensijų anuitetą, kuris mokės didžiausias išmokas Jums, o tai yra standartinis pensijų anuitetas (STSTPagrindinės savybės:  *Išmokos DIDŽIAUSIOS, lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos visą laikotarpį;  *NEPAVELDIMAS.  SVARBU! Šios rūšies pensijų anuiteto išmokos yra didesnės nei kitų pensijų anuiteto rūšių.  ), kurio išmokos yra stabilios ir didžiausios, lyginant su kitomis pensijų anuiteto rūšimis.

Prieš pateikiant kitą klausimą, šiek tiek statistikos: 7 iš 10 žmonių gyvena ilgiau nei 80 metų, o žmonės, sulaukę 65-erių, tikėtina, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Moterys, statistiškai, gyvena ilgiau nei vyrai.

Pabandykite įsivertinti savo gyvenimo būdą, pomėgius, žalingus įpročius, esamą sveikatą, genetiką. Kaip galvojate, kokio amžiaus sulauksite Jūs?

 

Jei manote, kad gyvensite ne ilgiau nei iki 70 metų ir Jums svarbi paveldėjimo galimybė, vertėtų apsvarstyti, ar apskritai verta įsigyti pensijų anuitetą. Neįsigijus, visa Jūsų pensijų fonde sukaupta suma atitektų paveldėtojams.

Jei manote, kad gyvensite iki 70-85 metų ir jums svarbi paveldėjimo galimybė, jau žinote, kad „Sodra“ siūlo dviejų rūšių pensijų anuitetus su paveldėjimo galimybe – standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGLSGLPagrindinės savybės:  *MAŽESNĖ išmoka nei standartinio pensijų anuiteto;  *STABILIOS išmokos;  *PAVELDĖJIMO GALIMYBĖ – paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų. SVARBU! Užtikrinamas paveldėjimas per garantuojamą mokėjimo laikotarpį.) ir atidėtąjį pensijų anuitetą (ATATPagrindinės savybės Periodinės išmokos, mokamos PENSIJŲ KAUPIMO BENDROVĖS iki 85 metų: *Išmokų dydis priklauso nuo situacijos finansų rinkose – gali tiek MAŽĖTI, tiek DIDĖTI;  *PAVELDIMA pensijų fonde likusi neišmokėta suma.  Pensijų anuitetas, mokamas „SODROS“ nuo 85 metų:  *Išmokos MAŽIAUSIOS lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos;  *NEPAVELDIMAS.). 

Antrajame testo klausime Jūs pirmenybę suteikėte stabilumui, kurį siūlo standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu (SGL). Vis dėlto šis pensijų anuitetas paveldėjimo galimybę garantuoja iki 80 metų. Jei manote, kad vardan ilgesnio paveldėjimo termino (iki 85 metų) galite atsisakyti išmokų stabilumo ir, bent jau mokėjimo pradžioje, gauti mažesnes išmokas, gal verta dar kartą apsvarstyti atidėtojo pensijų anuiteto (AT) variantą.

 

Jei manote, kad gyvensite ilgiau nei 85-erius metus, paveldėjimo galimybė Jums tampa nebeaktuali. Nei vienos rūšies pensijų anuitetas nesiūlo paveldėjimo ilgesniam terminui nei iki Jums sukaks 85-eri. Tokiu atveju geriau būtų pasirinkti pensijų anuitetą, kuris mokės didžiausias išmokas Jums, o tai yra standartinis pensijų anuitetas (STSTPagrindinės savybės:  *Išmokos DIDŽIAUSIOS, lyginant su kitais pensijų anuitetais;  *STABILIOS išmokos visą laikotarpį;  *NEPAVELDIMAS.  SVARBU! Šios rūšies pensijų anuiteto išmokos yra didesnės nei kitų pensijų anuiteto rūšių.  ), kurio išmokos yra stabilios ir didžiausios, palyginti su kitomis pensijų anuiteto rūšimis.

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!