011.png

Tai įdomu: klausimai-atsakymai

Kas yra „Sodra“? Dėl ko galiu kreiptis?

„Sodra“ – tai tarsi valstybinė draudimo kompanija, tik draudžia ji ne daiktus (automobilius, namus, telefonus ir pan.), bet žmones. Šis valstybinis draudimas reikalingas tam, kad žmonės, tuo metu kai serga, patiria traumą, laukiasi ar augina mažus vaikus, neturi darbo, pasensta ir negali dirbti, neliktų be pajamų.

Į „Sodrą“ žmonės, kurie yra draudžiami socialiniu draudimu, dažniausiai kreipiasi dėl jiems priklausančių išmokų.

Suskleisti
Pirmas darbas - ką rinktis?

Be to, kad kiekvienas iš mūsų renkamės sritį, kurioje norėtume dirbti (prekyba, medicina, informacinės technologijos, ekonomika), galime pasirinkti ir savo veiklos formą, kitaip tariant – pagal darbo ar kitokią sutartį dirbsime, pradėsime savo verslą ar individualią veiklą, ūkininkausime ir pan.

Nors daugelis žmonių visgi pasirenka samdomą darbą, yra ir kitų galimybių dirbti arba derinti įvairias veiklas. Nusprendęs, kad nori dirbti savarankiškai, žmogus turi pasirinkti, kokią veiklą vykdys – dirbs pagal verslo liudijimą ar rinksis individualios veiklos pažymą. Kalbant paprastai, verslo liudijimas yra skirtas nenuolatinio pobūdžio veikloms (pavyzdžiui, prekiauti rankdarbiais Kaziuko mugėje), o pagrindinis individualios veiklos bruožas – tęstinumas (pavyzdžiui, tam tikrų paslaugų teikimas visus metus).

Pasirinkus dirbti savarankiškai visas reikalingas įmokas ir mokesčius teks apsiskaičiuoti ir sumokėti pačiam. Tai taip pat reiškia, kad reikės nuolat domėtis veiklos apmokestinimą nustatančių įstatymų naujo- vėmis ir sekti aktualią informaciją. Dirbant samdomą darbą tokiais dalykais domėtis nebūtina – aktualią informaciją stebi buhalteris.

Suskleisti
Kas yra nelegalus, neoficialus darbas?

Nelegaliu vadinamas darbas, kurį dirbdamas žmogus nėra apdraustas ir neturi jokių garantijų. Dirbant nelegaliai nemokamos nei draudimo įmokos, nei privalomi mokesčiai.

Dažnai žmonėms siūloma dalį darbo dirbti ir atlyginimą už jį gauti nelegaliai. Taip darbdaviai nori sutaupyti ir sumokėti mažiau įmokų už darbuotojus. Pavyzdžiui, sakoma, kad pusę atlyginimo darbdavys mokės legaliai ir nuo šių pinigų sumokės reikalingus mokesčius, o kitą pusę mokės vadinamajame vokelyje – nemokėdamas jokių mokesčių arba kitaip tariant – mokesčius slėps.

Suskleisti
Kas yra nedarbo išmoka ir kas gali ją gauti?

Nedarbo išmoka mokama darbo netekusiam žmogui, kuris turi pakankamą nedarbo draudimo stažą. Kitaip tariant – žmogui, kuris dirbo ir mokėjo nedarbo draudimo įmokas ne mažiau kaip 12 mėnesių per pastaruosius 30 mėn.

Jei sukaupta mažiau nedarbo draudimo stažo nei reikalaujama – išmoka nėra skiriama.

Visą informaciją apie tai, ką daryti, kur kreiptis, kaip apskaičiuojama ir kada mokama nedarbo draudimo išmoka rasite šioje nuorodoje

 

Suskleisti
Išmokos ir stažas - ar kol jas gauname, kaupiame ir stažą?

Taip, „Sodros“ mokamos išmokos (ligos, nedarbo, motinystės, vaiko priežiūros ir t.t.) yra prilyginamos draudžiamosioms pajamoms, o laikotarpis, kai šios išmokos gaunamos, įskaitomas į žmogaus kaupiamą stažą senatvės pensijai.
 

Suskleisti
Kas yra stažas?

Tai sutartinis matavimo vienetas, reikalingas senatvės pensijai apskaičiuoti. Jei žmogus sukaupia mažiau kaip 15 metų stažo, senatvės pensija nemokama. Sukaupus 15 metų stažo mokama mažesnė pensija, o sukaupus 31 metų stažą žmogus gali gauti viso dydžio pensiją.

Nuo 2027 m. norint gauti viso dydžio senatvės pensiją reikės būti sukaupus 35 darbo stažo metus. Iki to laiko stažas yra palaipsniui ilginamas – kasmet po pusę metų.

Suskleisti
Ar slėpdamas mokesčius uždirbsiu daugiau?

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad dirbti nelegaliai apsimoka – juk atlyginimas mokamas jo dalies neskiriant mokesčiams. Bet čia galioja toks pat principas, kaip ir, pavyzdžiui, draudžiant automobilį – jei automobilį draudi, gali gauti išmokas avarijos atveju, bet jei jo nedraudi – visas išlaidas teks dengti iš savo kišenės.

Dirbdamas nelegaliai (tai dar vadinama darbu šešėlyje) žmogus turi pagalvoti, iš ko gyvens jei susirgs, kai sulauks pensijos, bet jos nebus uždirbęs. Jei nemokamos socialinio draudimo įmokos (slepiami mokesčiai) – nepriklauso ir jokios išmokos iš „Sodros“.

Suskleisti
Jei dirbau 12 mėnesių, sukaupiau 1 stažo metus?

Nebūtinai, nes stažas skaičiuojamas vertinant, kiek pinigų žmogus oficialiai, mokėdamas visus mokesčius ir įmokas, uždirbo per 12 mėnesių.

O skaičiuojama taip: jei per 12 mėnesių žmogus uždirbo 12 minimalių mėnesio algų (*MMAMMANuo 2019 m. sausio 1 d. minimalus mėnesio atlyginimas - 555 Eur.) ir daugiau – jis sukaupė 1 darbo stažo metus, jei uždirbo mažiau kaip 12 MMA – sukaupė proporcingai mažiau darbo stažo. Pavyzdžiui, jei žmogus per metus uždirbo 10 000 Eur, o MMA yra 555 Eur – jis sukaupė 1 darbo stažo metus, o jei uždirbo, sakykim, 3 330 Eur (12 MMA = 12 x 555 = 6 660 Eur) – sukaupė 0,5 metų stažo per 12 mėn.

*MMA – minimali mėnesio alga – yra dažnai keičiamas dydis. Atsakymo pateikimo metu (2019 m. balandis) ji siekia 555 Eurus.

Suskleisti
Kas yra PSD ir kam jo reikia?

PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas yra privalomasis sveikatos draudimas. Juo privalomai turi būti apdrausti visi Lietuvos gyventojai. Už dalį žmonių (vaikai iki 18 metų, Darbo biržoje registruoti bedarbiai ir pan.) PSD įmokas moka valstybė, likusieji įmokas turi sumokėti patys arba už juos sumoka darbdavys.

Šis draudimas reikalingas tam, kad veiktų ligoninės, jose būtų gydytojų, būtų teikiama greitoji pagalba, kad prireikus kreiptis į gydytoją, gultis į ligoninę, atlikti tyrimus už šias paslaugas nereikėtų mokėti ir jos būtų suteiktos privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Suskleisti
Atnaujinimo data: 2019-04-29
Ar informacija naudinga?

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!