Noriu gauti pensiją
- turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pavyzdžiui, pasą, asmens tapatybės kortelę;
- žinoti duomenis apie asmeninę sąskaitą, į kurią bus pervedama išmoka.
- Prašymą skirti pensiją.
- Pasą arba asmens tapatybės kortelę (arba leidimą gyventi Lietuvoje);
- Jei anksčiau nesate pateikę, tai:
- dokumentus, įrodančius stažą, įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.);
- karinį liudijimą (jei atlikote karinę tarnybą iki 1994-12-31);
- Dokumentus ar duomenis, susijusius su darbo laikotarpiais ir (ar) darbo santykiais užsienyje (socialinio draudimo numerį, identifikavimo numerį, darbo stažo pažymas, darbo sutartis ir pan.).
- mirties liudijimas, mirties įrašą liudijantis išrašas (kopija, nuorašas), jeigu duomenų apie asmens mirtį nėra LR gyventojų registre;
- santuokos liudijimas, pažyma apie buvusią santuoką arba santuokos sudarymo įrašą liudijantis išrašas (nuorašas, kopija), jeigu duomenų apie santuoką nėra LR gyventojų registre;
- našlaičių gimimo liudijimai arba našlaičių gimimo įrašus liudijantys išrašai (kopijos, nuorašai), jeigu duomenų apie jų gimimą nėra LR gyventojų registre;
- Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros (Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos) išduota darbingumo lygio pažyma (valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos iki 2005 m. birželio 30 d. išduotas invalidumo pažymėjimas) ar teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta jos kopija, jeigu teisė gauti našlių ar našlaičių pensiją priklauso nuo našliui (našlei) ar našlaičiui nustatyto darbingumo lygio (invalidumo);
- švietimo įstaigos išduotas pažymėjimas ar patvirtinta jo kopija (nuorašas, išrašas).
- Jeigu reikalingą minimalų stažą pensijai sukaupėte Lietuvoje nepriklausomai nuo jokių kitose šalyse dirbtų laikotarpių, iki kol bus surinkti visi reikiami stažo duomenys iš kitų valstybių, Jums bus mokama laikinoji išmoka. Ji apskaičiuojama tik pagal Lietuvoje sumokėtas socialinio draudimo įmokas ir sukauptą stažą.
Kai iš kiekvienos ES šalies, kurioje dirbote, už pensijas atsakingos įstaigos bus gauti visi duomenys apie stažą, bus priimtas galutinis sprendimas dėl pensijos skyrimo, ir ji bus apskaičiuojama dviem būdais:
- tik pagal Lietuvoje sumokėtas socialinio draudimo įmokas ir sukauptą stažą (tai vadinamoji nepriklausoma išmoka), t. y. neatsižvelgiant į kitose valstybėse įgytą stažą;
- sudėjus darbo stažo laikotarpius visose ES šalyse ir apskaičiavus, kokio dydžio pensiją gautumėte, jei būtumėte visą laiką mokėję įmokas vienoje valstybėje (tai vadinamasis teorinis dydis). Tuomet ši suma bus patikslinama, kad atspindėtų tik realų laikotarpį, kurį mokėjote įmokas Lietuvoje (tai vadinamoji proporcingoji išmoka).
Palyginus proporcingąją ir nepriklausomą išmokas, Jūs gausite tą išmoką, kuri toje ES šalyje didesnė.
- Jeigu reikalingą minimalų stažą pensijai Lietuvoje turėtumėte tik atsižvelgus į kitose šalyse dirbtus laikotarpius, sprendimas dėl pensijos skyrimo bus priimtas tuomet, kai iš kiekvienos ES šalies, kurioje dirbote, už pensijas atsakingos įstaigos bus gauti visi reikiami duomenys. Tokiu atveju bus apskaičiuojama tik proporcingoji išmoka.
Pavyzdžiui, Lietuvoje senatvės pensijai reikia sukaupti ne mažiau kaip 15 metų stažą. Jūs sukaupėte 8 metus, o to nepakanka, kad galėtumėte gauti senatvės pensiją. Kadangi 17 metų dirbote Portugalijoje, tik susumavus abiejų šalių darbo laikotarpius, įgysite teisę gauti pensiją už 8 metų Lietuvoje stažą.
- 12 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMAMMAMinimalioji mėnesinė alga nuo 2024 m. sausio 1 d. – 924 Eur, nuo 2025 m. sausio 1 d. – 1038 Eur.) per metus = 1 metų stažas.
- 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus = 1 apskaitos vienetas.
- Maksimalus apskaitos vienetų skaičius per metus – 5 apskaitos vienetai (60 VDU).
Ar kitoje ES šalyje gautos pajamos bus vertinamos apskaičiuojant pensiją Lietuvoje
Skiriant pensiją Lietuvoje, užsienio valstybėje uždirbtos pajamos reikšmės neturi. Tais atvejais, kai pensija Lietuvoje turi būti skiriama pagal kitoje valstybėje įgytą stažą, apskaičiuojant proporcingąją išmoką, laikoma, kad asmuo per kalendorinius metus įgijo vieną apskaitos vienetą, o už kalendorinių metų dalį – proporcingai mažesnę apskaitos vieneto dalį.
Vėluoju kreiptis dėl pensijos, ar atgausiu pensiją už praėjusį laiką?
Socialinio draudimo pensija yra išmokama už praėjusį laikotarpį, tačiau ne ilgesnį nei 12 mėnesių iki kreipimosi dėl pensijos paskyrimo dienos. Kreipimosi dėl pensijos data laikoma diena, kurią gautas prašymas su visais pensijai skirti būtinais dokumentais.
Pavyzdžiui, Jūs sukakote senatvės pensijos amžių 2022 m. gruodžio mėn., tačiau dėl senatvės pensijos skyrimo prašymą ir visus būtinus dokumentus pateikėte tik 2024 m. sausio mėn. Senatvės pensija Jums bus išmokėta už laikotarpį nuo 2023 m. sausio mėn.
Per kiek laiko sulauksiu sprendimo dėl pensijos?
Pateikus prašymą, įprastai sprendimas dėl pensijos priimamas ne vėliau nei per 30 kalendorinių dienų, šį terminą pradedant skaičiuoti nuo paskutinio reikalingo dokumento ir duomenų gavimo dienos.
Vis tik tam tikrais atvejais, sprendimo dėl pensijos gali tekti palaukti ir ilgiau, ypač tuomet, jeigu teisė į pensiją įgyjama tik susumavus darbo laikotarpius. Kiek užtruks informacijos apie darbinius laikotarpius iš kitos ES valstybės gavimas, preliminarius terminus galėtų nurodyti tik tos šalies už pensijas atsakinga įstaiga.
- pervedama į asmeninę sąskaitą;
- pristatoma į namus kiekvieno mėn. 10–26 d. jei:
- 2009 m. gruodžio mėn. pensiją gavote į namus;
- esate netekęs 75–100 % dalyvumo / darbingumo (I grupės invalidai) arba Jums yra nustatytas individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos, specialusis nuolatinės slaugos poreikis, specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis arba didelių specialiųjų poreikių lygis;
- gyvenate vietovėse, kuriose nėra galimybes išgryninti pinigus;
- esate 80 metų ir vyresni.
- atsiimama pašto skyriuje kiekvieno mėnesio 10–26 dienomis, kai:
- nėra galimybės išgryninti išmokos iš asmeninės Jūsų sąskaitos;
- atitinkate sąlygas išmoką gauti į namus.
Kur kreiptis ir kaip pateikti prašymą?
- Jeigu įgijote teisę į pensiją iš Lietuvos, ir:
- gyvenate bei dirbate (arba paskutinį kartą dirbote) kitoje ES šalyje, Jūs turite kreiptis į gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingą įstaigą ir pateikti prašymą. Jūsų prašymas su kitais reikiamais duomenimis bus persiųstas Lietuvai nagrinėjimui.
- Jeigu šiuo atveju prašymą dėl pensijos skyrimo teiksite ne per gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingą įstaigą, o tiesiogiai „Sodrai“, Jūsų Lietuvoje pateiktas prašymas bus persiųstas užsienio valstybės, kurioje dirbate arba dirbote paskiausiai kompetentingai įstaigai ir tik iš jos gavus visus reikiamus duomenis bus priimamas sprendimas.
Kokia yra nustatyta kreipimosi į gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingą įstaigą tvarka, informacijos turėtumėte pasiteirauti tos šalies, kurioje gyvenate ar dirbate, įstaigoje.
- Jei tik gyvenate užsienyje, bet nedirbate (paskutinė Jūsų darbovietė buvo Lietuvoje), dėl prašymo pateikimo galite kreiptis tiek į gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingą įstaigą, tiek ir tiesiogiai į „Sodrą“.
Kokius dokumentus privaloma pateikti?
- Prašymą skirti pensiją, kuriame turite nurodyti asmeninės banko sąskaitos duomenis.
- Pasą arba asmens tapatybės kortelę;
- Jei anksčiau nesate pateikę, tai:
- dokumentus, įrodančius stažą, įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.);
- karinį liudijimą (jei atlikote karinę tarnybą iki 1994-12-31);
- Duomenis, susijusius su darbo laikotarpiais užsienyje paruoš už pensijas atsakinga užsienio įstaiga, į kurią kreipsitės dėl prašymo pateikimo.
Dokumentai, kurių gali prireikti papildomai, atitinkamai pagal pensijos rūšį:
- mirties liudijimas, mirties įrašą liudijantis išrašas (kopija, nuorašas), jeigu duomenų apie asmens mirtį nėra LR gyventojų registre;
-
santuokos liudijimas, pažyma apie buvusią santuoką arba santuokos sudarymo įrašą liudijantis išrašas (nuorašas, kopija), jeigu duomenų apie santuoką nėra LR gyventojų registre;
-
našlaičių gimimo liudijimai arba našlaičių gimimo įrašus liudijantys išrašai (kopijos, nuorašai), jeigu duomenų apie jų gimimą nėra LR gyventojų registre;• švietimo įstaigos išduota pažyma apie mokymąsi / studijavimą, jeigu asmuo yra pilnametis, bet dar nesulaukęs 24 metų ir kreipiasi dėl našlaičių pensijos;
-
medicininiai dokumentai apie asmens sveikatos būklę arba E213 LT formos pažyma (tai yra išsami medicininė išvada), jeigu kreipiasi dėl netekto darbingumo / negalios pensijos.
Kiekvienai socialinio draudimo pensijos rūšiai skirti yra numatyti minimalūs stažo reikalavimai. Vertinant, ar Jūs turite teisę į pensiją, bus atsižvelgiama ne tik į darbo laikotarpius Lietuvoje, o ir į laikotarpius, kuriais dirbote kitose ES šalyse (laikotarpių sumavimo principas).
Jeigu reikalingą minimalų stažą pensijai sukaupėte Lietuvoje nepriklausomai nuo jokių kitose šalyse dirbtų laikotarpių, iki kol bus surinkti visi reikiami stažo duomenys iš kitų valstybių, Jums bus mokama laikinoji išmoka. Ji apskaičiuojama tik pagal Lietuvoje sumokėtas socialinio draudimo įmokas ir sukauptą stažą.
Kai iš kiekvienos ES šalies, kurioje dirbote, už pensijas atsakingos įstaigos bus gauti visi duomenys apie stažą, bus priimtas galutinis sprendimas dėl pensijos skyrimo, ir ji bus apskaičiuojama dviem būdais:
- tik pagal Lietuvoje sumokėtas socialinio draudimo įmokas ir sukauptą stažą (tai vadinamoji nepriklausoma išmoka), t. y. neatsižvelgiant į kitose valstybėse įgytą stažą;
- sudėjus darbo stažo laikotarpius visose ES šalyse ir apskaičiavus, kokio dydžio pensiją gautumėte, jei būtumėte visą laiką mokėję įmokas vienoje valstybėje (tai vadinamasis teorinis dydis). Tuomet ši suma bus patikslinama, kad atspindėtų tik realų laikotarpį, kurį mokėjote įmokas Lietuvoje (tai vadinamoji proporcingoji išmoka).
Palyginus proporcingąją ir nepriklausomą išmokas, Jūs gausite tą išmoką, kuri toje ES šalyje didesnė.
Jeigu reikalingą minimalų stažą pensijai Lietuvoje turėtumėte tik atsižvelgus į kitose šalyse dirbtus laikotarpius, sprendimas dėl pensijos skyrimo bus priimtas tuomet, kai iš kiekvienos ES šalies, kurioje dirbote, už pensijas atsakingos įstaigos bus gauti visi reikiami duomenys. Tokiu atveju bus apskaičiuojama tik proporcingoji išmoka.
Pavyzdžiui, Lietuvoje senatvės pensijai reikia sukaupti ne mažiau kaip 15 metų stažą. Jūs sukaupėte 8 metus, o to nepakanka, kad galėtumėte gauti senatvės pensiją. Kadangi 17 metų dirbote Portugalijoje, tik susumavus abiejų šalių darbo laikotarpius, įgysite teisę gauti pensiją už 8 metų Lietuvoje stažą.
Jeigu net ir susumavus Lietuvoje ir kitose šalyse dirbtus laikotarpius, minimalaus stažo nesukaupėte, socialinio draudimo pensija Lietuvoje nebus skiriama.
Svarbu žinoti, kad kiekvienoje valstybėje minimalaus stažo bei kiti taikomi reikalavimai teisei į pensiją skiriasi, todėl tai yra kiekvienos už pensiją atsakingos įstaigos individualus sprendimas pagal toje valstybėje priimtus teisės aktus.
Kiekviena už pensijas atsakinga įstaiga nustatys teisę į pensiją bei apskaičiuos, kokią dalį pensijos ji turėtų mokėti atsižvelgiant į Jūsų darbo stažą toje valstybėje. Tokiu būdu Jūs įgyjate teisę gauti pensiją iš kiekvienos valstybės, kurioje dirbote.
Apie kiekvienos šalies sprendimus būsite informuoti bendrame specialiame dokumente P1 formoje (sprendimų dėl pensijos santrauka).
Kokio dydžio pensiją gausiu?
Senatvės pensijos dydis priklauso nuo Jūsų įgyto stažo, apskaitos vienetų skaičiaus, Valstybinio socialinio draudimo fondo Tarybos patvirtintų apskaitos vieneto vertės ir bazinės pensijos dydžių.
- 12 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMAMMAMinimalioji mėnesinė alga nuo 2024 m. sausio 1 d. – 924 Eur, nuo 2025 m. sausio 1 d. – 1038 Eur.) per metus = 1 metų stažas.
- 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus = 1 apskaitos vienetas.
- Maksimalus apskaitos vienetų skaičius per metus – 5 apskaitos vienetai (60 VDU).
Kiekvienais metais nuo sausio 1 d. bazinės pensijos bei apskaitos vieneto vertės dydžiai bus indeksuojami (keičiami) pagal praėjusiais metais apskaičiuotą ir patvirtintą koeficientą.
Kaip apskaičiuojama pensijos vertė?
Ar kitoje ES šalyje gautos pajamos bus vertinamos apskaičiuojant pensiją Lietuvoje?
Skiriant pensiją Lietuvoje, užsienio valstybėje uždirbtos pajamos reikšmės neturi. Tais atvejais, kai pensija Lietuvoje turi būti skiriama pagal kitoje valstybėje įgytą stažą, apskaičiuojant proporcingąją išmoką, laikoma, kad asmuo per kalendorinius metus įgijo vieną apskaitos vienetą, o už kalendorinių metų dalį – proporcingai mažesnę apskaitos vieneto dalį.
Vėluoju kreiptis dėl pensijos, ar atgausiu pensiją už praėjusį laiką?
Socialinio draudimo pensija yra išmokama už praėjusį laikotarpį, tačiau ne ilgesnį nei 12 mėnesių iki kreipimosi dėl pensijos paskyrimo dienos. Kreipimosi dėl pensijos data laikoma diena, kurią gautas prašymas su visais pensijai skirti būtinais dokumentais.
Pavyzdžiui, Jūs sukakote senatvės pensijos amžių 2022 m. gruodžio mėn., tačiau dėl senatvės pensijos skyrimo prašymą ir visus būtinus dokumentus pateikėte tik 2024 m. sausio mėn. Senatvės pensija Jums bus išmokėta už laikotarpį nuo 2023 m. sausio mėn.
Per kiek laiko sulauksiu sprendimo dėl pensijos?
Pateikus prašymą, įprastai sprendimas dėl pensijos priimamas ne vėliau nei per 30 kalendorinių dienų, šį terminą pradedant skaičiuoti nuo paskutinio reikalingo dokumento ir duomenų gavimo dienos.
Vis tik tam tikrais atvejais, sprendimo dėl pensijos gali tekti palaukti ir ilgiau, ypač tuomet, jeigu teisė į pensiją įgyjama tik susumavus darbo laikotarpius. Kiek užtruks informacijos apie darbinius laikotarpius iš kitos ES valstybės gavimas, preliminarius terminus galėtų nurodyti tik tos šalies už pensijas atsakinga įstaiga.
Kokiu būdu galėsiu gauti Lietuvoje paskirtą pensiją?
Lietuvoje paskirta pensija gali būti mokama į asmeninę banko, veikiančio Lietuvoje arba kitoje ES šalyje, sąskaitą.
Jeigu pageidaujate gauti pensiją į užsienio valstybės banko įstaigą, būtina nurodyti kredito įstaigos pavadinimą, adresą, tarptautinį banko kodą (BIC) ir sąskaitos numerį tarptautiniu IBAN formatu.
Kiekvienoje valstybėje laikas, kada sulaukiamas pensinis amžius, gali skirtis.
Dėl pensijos skyrimo pirmiausia kreipkitės į tą valstybę, kur anksčiau sulaukiate pensinio amžiaus. Vėliau, sulaukus nustatyto senatvės amžiaus kitoje valstybėje, turėsite pateikti papildomą prašymą dėl pensijos skyrimo kitoje šalyje. Prašymą galėsite pateikti tos valstybės už pensijas atsakingai įstaigai, kurioje tuo metu gyvensite arba kurioje tuo metu dirbsite.
Pavyzdžiui, šiuo metu gyvenate Lietuvoje ir gaunate senatvės pensiją, paskirtą už Lietuvoje įgytą stažą. Taip pat anksčiau dirbote Švedijoje ir netrukus sulauksite pensinio amžiaus pagal Švedijoje taikomus teisės aktus.
Ką Jūs turite padaryti, tai kreiptis į artimiausią Sodros skyrių ir pateikti prašymą pensijai, kuriame turite nurodyti banko duomenis mokėjimui vykdyti bei duomenis, susijusius su darbo laikotarpiais ar darbo santykiais Švedijoje (socialinio draudimo numerį, identifikavimo numerį ar pan.). Jūsų prašymas nagrinėjimui bus persiųstas Švedijos už pensijas atsakingai įstaigai.
Išsamiau apie pensinį amžių ir pensijų sistemas įvairiose ES šalyse, informacijos galite rasti čia.
Už trumpesnius nei vieneri metai laikotarpius ES valstybės gali atsisakyti skirtą pensiją, tačiau šie laikotarpiai vis tiek bus vertinami, nustatant teisę į pensiją kitose šalyse, kuriose dirbote ilgiau (taikant sumavimo taisyklę).
Kitoje ES šalyje sumokėtos įmokos ir sukauptas stažas į Lietuvą nėra perkeliamas. Jei dirbote ne tik Lietuvoje, o ir kitoje ES šalyje ar šalyse, gali būti, kad įgijote teisių į pensiją kiekvienoje iš jų.
Kiekviena ES šalis, kurioje dirbote arba mokėjote įmokas ilgiau nei vienerius metus, sulaukus toje šalyje nustatyto pensinio amžiaus, įvertins Jūsų sukauptas pensines teises ir apskaičiuos pensiją pagal į tos šalies biudžetą sumokėtas įmokas.
Nustatant teisę į pensiją, socialinio draudimo laikotarpiai įgyti keliose šalyse yra sumuojami. Galiausiai Jūs gausite pensijos dalį iš kiekvienos šalies, kurioje dirbote, o jos dydis priklausys nuo išdirbto laiko ir kitų toje šalyje taikomų teisės aktų.
- įgijote teisę į kokios nors rūšies socialinio draudimo pensiją, pavyzdžiui nustatyta negalia, netekote artimojo ar sulaukėte pensinio amžiaus ir pan. Informaciją apie darbo laikotarpius kitoje valstybėje bei kitus aktualius duomenis reikėtų nurodyti prašymo dėl pensijos skyrimo formoje.
- dar nesate sulaukę pensinio amžiaus, tačiau galimai esate įgiję įstatymų nustatytą būtinąjį pensijų draudimo stažą senatvės pensijai bei norite būti draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis. Tuo atveju galite kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti laisvos formos prašymą, kuriame būtina nurodyti:
- kad stažas, įgytas užsienio valstybėje, reikalingas įrodyti, kad turite būtinąjį stažą pensijai ir galite būti draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis;
- valstybę, kurioje dirbote;
- socialinio draudimo numerį, identifikavimo numerį toje valstybėje.
Nesant pagrindo, išankstinis užsienyje įgyto stažo duomenų kaupimas pensinių teisių sumavimui nėra vykdomas.
REIKALINGAS BŪTINASIS STAŽAS PENSIJAI | |
METAI | BŪTINASIS STAŽAS (METAIS) |
2024 | 33,5 |
2025 | 34 |
2026 | 34,5 |
2027 | 35 |
Svarbu! „Sodra“ netarpininkauja gaunant duomenis apie užsienyje įgytus sveikatos draudimo laikotarpius. Norint gauti šią informaciją, skaitykite apie PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų mokėjimą.
Nė viena ES ar EEE valstybė narė, Jungtinė Karalystė, Šveicarija nėra nurodžiusi kokie dokumentai yra reikalingi, norint patvirtinti toje šalyje įgytą stažą. Reikalingi visi dokumentai (t.y. socialinio draudimo numeris, identifikacinis numeris, algalapiai, čekiai, duomenys apie darbdavį, kompetentingų institucijų išduoti dokumentai ir kt.), kuriais remiantis galima įrodyti darbą kitoje valstybėje.
- Jeigu gyvenate Lietuvoje ir sulaukėte nustatyto senatvės amžiaus kitoje valstybėje (pensinis amžius kiekvienoje valstybėje skiriasi), kurioje esate dirbę, turite kreiptis į „Sodrą“ bei pateikti prašymą dėl pensijos skyrimo.
- Jeigu gyvenate kitoje ES šalyje, Jūs turite kreiptis į gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingą įstaigą ir pateikti prašymą.
Kokį dokumentą reikia pateikti?
Asmenys, gyvenantys užsienyje, dėl pensijos mokėjimo pratęsimo iki kiekvienų metų pabaigos turėtų atsiųsti dokumentą, patvirtinantį faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje. Dokumentą gali išduoti (patvirtinti):
- Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinės įstaigos konsulinis pareigūnas.
- Užsienio valstybės, kurioje asmuo gyvena, notaras ar kitas asmuo, įgaliotas atlikti notarinius veiksmus.
- Tos šalies, kurioje asmuo gyvena, kompetentinga įstaiga („vietinė „Sodra“, gyvenamosios vietos savivaldos įstaiga – „vietinė savivaldybė“).
Kur rasti dokumento šabloną?
„Sodros“ tinklapyje (skiltyje „Gyvenantiems užsienyje“) galima rasti trimis kalbomis parengtą rekomenduojamos formos pareiškimo, kad asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, šabloną (Life certificate). Užpildytą pareiškimą gali patvirtinti gyvenamosios valstybės notaras, kompetentinga įstaiga (pensijoms skirti ir mokėti) arba Lietuvos Respublikos konsulinis pareigūnas.
Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos taip pat gali išduoti liudijimą, patvirtinantį, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje.
Iki kada reikia pateikti dokumentą?
Dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo gyvena užsienio valstybėje arba, kad gyvas ir yra tam tikroje vietovėje turi būti išduotas (jeigu teikiama dokumento kopija – dokumento kopija patvirtinta) ne anksčiau kaip einamųjų metų spalio 1 d. ir pateiktas / atsiųstas iki einamų metų gruodžio 31 d. Laiku negavus šio dokumento, pensijos mokėjimas nuo ateinančių metų sausio 1 d. sustabdomas. Pateikus trūkstamą dokumentą, pensijos mokėjimas pratęsiamas nuo jos mokėjimo sustabdymo dienos, jeigu pensijos gavėjui teisė gauti šią pensiją buvo išlikusi.
Ar reikia pateikti dokumento originalą bei versti į lietuvių kalbą?
Svarbu! „Sodrai“ turi būti pateikti dokumentų originalai arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintos dokumentų kopijos (netinka nepatvirtintos ar skaitmeninės dokumentų kopijos). Šių dokumentų negalima pateikti prisijungus prie „Sodros“ asmeninės paskyros gyventojui.
Dokumento versti į lietuvių kalbą ir legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille) nereikia.
Kokiu būdu galima pateikti dokumentą?
Dokumento originalą, patvirtinantį faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje, galima pateikti:
- Paštu, adresu Laisvės pr. 28, LT-04340 Vilnius.
- Atvykus į „Sodros“ skyrių. Su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Prieš atvykstant į „Sodros“ skyrių būtina išankstinė registracija. Užsiregistruoti apsilankymui galima internetu bei „Sodros“ informacijos centro telefonu +370 5 250 0883. Dokumentus į „Sodros“ skyrių gali pateikti nebūtinai pats užsienio valstybėje gyvenantis asmuo ir gaunantis Lietuvoje paskirtą pensiją – šiuos dokumentus gali pristatyti bet kuris asmuo (įgaliojimas nebūtinas).
Ar faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje galima patvirtinti atvykus į „Sodrą“?
Pensijos gavėjas savo gyvenamąją vietą užsienyje taip pat gali patvirtinti raštu, atvykęs (ne anksčiau kaip spalio 1 d.) į „Sodrą“. Tuo atveju su savimi reikia turėti:
- galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
- toje užsienio valstybėje išduotą dokumentą, kuriuo remiantis galima nustatyti, kad asmuo gyvena užsienio valstybėje (užsienio valstybės išduotą piliečio pasą, tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimą ir pan.). Autobusų bilietai, gydytojų pažymos, sąskaitos už komunalinių paslaugų apmokėjimą ir panašūs dokumentai neįrodo asmens gyvenamosios vietos ir nelaikomi užsienyje išduotais dokumentais, pagal kuriuos galima nustatyti, kad asmuo gyvena būtent toje užsienio valstybėje.
- notarą ir išduotą / patvirtintą dokumentą savarankiškai siųsti užsienio už pensijas atsakingai įstaigai;
- „Sodrą“ bei užpildyti rekomenduojamos ar laisvos formos prašymą pažymint, kad pagal poreikį ar reikalavimą:
- būtų patvirtintas užpildytas tam tikros formos vienos iš valstybių parengtas dokumentas (pranešimas, anketa ar pan.) arba
- būtų patvirtinta asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija ar pan.
Jeigu gyvenate Lietuvoje, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (Agentūra) dalyvumo lygį nustato pagal Jus gydančio gydytojo parengtą siuntimą.
Jeigu gyvenate užsienyje, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra dalyvumo lygį nustato pagal užsienyje Jus gydančio gydytojo parengtus medicininius dokumentus (E213 forma).
Teisė kreiptis dėl negalios pensijos įgyjama, jei Agentūra nustato 45 % ar didesnį netektą dalyvumą.
Jeigu Lietuvoje įgijote teisę į negalios pensiją, ir:
- gyvenate Lietuvoje, prašymą galite pateikti tiesiogiai „Sodrai“;
- gyvenate kitoje ES šalyje, prašymą turite pateikti gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingai įstaigai. Jūsų prašymas kartu su E213 forma bei su kitais reikiamais duomenimis bus perduoti Lietuvai. E213 formą „Sodra“ vertinimui persiųs Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai, o sprendimas dėl negalios pensijos bus priimtas, kai iš pastarosios įstaigos bus gautas atsakymas apie dalyvumo lygį.
Taip, galite. Jei Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (ANTAA) nustatė 45 % ar didesnį netektą dalyvumą, Jūs turite teisę kreiptis dėl negalios pensijos, tačiau ši pensija būtų skiriama tik tuo atveju, jeigu turėsite reikalingą minimalų stažą. Vertinant, ar Jūs ar sukaupėte reikiamą minimalų stažą, bus atsižvelgiama ne tik į darbo laikotarpius Lietuvoje, o ir į laikotarpius, kuriais dirbote kitose ES šalyse (laikotarpių sumavimo principas).
Minimalaus stažo reikalavimai nustatomi atsižvelgiant į asmens amžių.
Daugiau informacijos apie negalios (iki 2023-12-31 netekto darbingumo) pensijos skyrimą skaitykite čia.
Jeigu reikalingą minimalų stažą negalios pensijai Lietuvoje turėtumėte tik atsižvelgus į kitose šalyse dirbtus laikotarpius, sprendimas dėl pensijos skyrimo bus priimtas tuomet, kai iš kiekvienos ES šalies, kurioje dirbote, už pensijas atsakingos įstaigos bus gauti visi reikiami duomenys. Pensijos dydis Lietuvoje būtų apskaičiuojamas vertinant tik Lietuvoje įgytą stažą bei sumokėtas socialinio draudimo įmokas.
Jei net ir susumavus Lietuvoje bei kitose valstybėse (ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje ar šalyse, su kuriomis Lietuva turi tarptautines sutartis) įgytą stažą, neturėsite minimalaus stažo, reikalingo negalios pensijai gauti, ji nebus paskirta. Tokiu atveju pasidomėkite, ar pagal Jūsų situaciją Lietuvoje galėtų būti skiriama šalpos negalios pensija.
Daugiau informacijos apie šalpos negalios pensijos skyrimą skaitykite čia.
Dėl kitokio pobūdžio socialinės paramos taip pat pasiteiravimui galėtumėte kreiptis į savivaldybės socialinės paramos skyrių.
- tiesiogiai atsiųsti „Sodros“ Užsienio išmokų skyriui, adresu Laisvės pr. 28, LT-04340 Vilnius;
- pateikti bet kuriame „Sodros“ skyriuje.
Tai nėra privaloma. Jeigu iš „Sodros“ gavote laišką su E 213 LT formos pažyma bei informacija apie galimybę kreiptis dėl negalios pensijos kitoje valstybėje, tačiau to nenorite, apie šį savo sprendimą turite pranešti „Sodros“ Užsienio išmokų skyriui. Tai galite padaryti tiek prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui, pateikdami laisvos formos prašymą (Prašymai / Bendrojo pobūdžio prašymai, skundas / Naujas prašymas), tiek paskambinus į „Sodros“ informacijos centrą.
Pasibaigus dalyvumo lygio pažymos terminui, turite kreiptis į gydantį gydytoją toje šalyje kurioje gyvenate. Jums bus išduoti medicininiai dokumentai apie sveikatos būklę (E213 formos pažyma), kuriuos turėsite pateikti gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingai įstaigai.
„Sodros“ Užsienio išmokų skyrius, iš užsienio gavęs medicininius dokumentus apie asmens sveikatos būklę arba E213 formos pažymą, juos persiųs Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai sprendimui dėl tolesnio negalios nustatymo priimti.
Pagal Agentūros priimtą sprendimą, „Sodros“ Užsienio išmokų skyrius nustatys Jūsų teisę dėl pensijos tęsimo bei jos dydžio ir apie tai Jus informuos raštu.
Pasibaigus užsienyje nustatytam negalios terminui, turite kreiptis į gydantį gydytoją Lietuvoje. Jums bus išduoti medicininiai dokumentai apie sveikatos būklę (E213 formos pažyma), kurią turėsite pateikti „Sodrai“.
„Sodros“ Užsienio išmokų skyrius E213 formos pažymą persiųs užsienio valstybės už pensijas atsakingai įstaigai sprendimui dėl tolesnio negalios termino nustatymo.
Mirus vienam iš tėvų ar abiems tėvams (įtėviams), našlaičiais likusiems vaikams gali būti skiriama našlaičių pensija, jeigu mirusysis buvo dirbęs Lietuvoje ir sukaupęs pensijų draudimo stažo.
Daugiau informacijos apie našlaičių pensijos skyrimą skaitykite čia.
Kur pateikti prašymą skirti našlaičių pensiją?
Jeigu gyvenate kitoje ES šalyje, prašymą turite pateikti gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingai įstaigai. Jūsų prašymas kartu su kitais reikiamais duomenimis bus perduoti Lietuvos atsakingai įstaigai nagrinėti.
- Prašymą skirti pensiją;
- Pasą arba asmens tapatybės kortelę;
- Jeigu esate pilnametis, bet dar nesukakęs 24 metų, ir mokotės ar studijuojate užsienio valstybėje, švietimo įstaigos išduotą pažymą apie mokymąsi. Pažyma turi būti išduota ne anksčiau kaip likus vienam mėnesiui iki teisės gauti našlaičių pensiją atsiradimo arba po teisės įgijimo dienos.Jei miręs asmuo buvo dirbęs iki 1994 metų, tačiau duomenys apie darbo laikotarpius „Sodrai“ nebuvo pateikti, tai:
- dokumentus, įrodančius stažą, įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.);
- karinį liudijimą (jei atliko karinę tarnybą iki 1994-12-31);
- Jeigu miręs asmuo buvo dirbęs kitoje ES valstybėje – dokumentus ar duomenis, susijusius su darbo laikotarpiais ir (ar) darbo santykiais užsienyje (socialinio draudimo numerį, identifikavimo numerį, darbo stažo pažymas, darbo sutartis ir pan.).
- mirties liudijimas, mirties įrašą liudijantis išrašas (kopija, nuorašas), jeigu duomenų apie asmens mirtį nėra LR gyventojų registre;
- našlaičių gimimo liudijimai arba našlaičių gimimo įrašus liudijantys išrašai (kopijos, nuorašai), jeigu duomenų apie jų gimimą nėra LR gyventojų registre;
- Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros (Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos) išduota darbingumo lygio pažyma (valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos iki 2005 m. birželio 30 d. išduotas invalidumo pažymėjimas) ar teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta jos kopija, jeigu teisė gauti našlaičių pensiją priklauso našlaičiui nustatyto darbingumo lygio (invalidumo).
Jeigu prireiks papildomų dokumentų apie tai būsite informuoti, kai pateiksite prašymą.
Kokiu būdu galėsiu gauti Lietuvoje paskirtą pensiją?
Lietuvoje paskirta našlaičių pensija gali būti mokama į asmeninę banko, veikiančio Lietuvoje arba kitoje ES šalyje, sąskaitą.
Jeigu pageidaujate gauti pensiją į užsienio valstybės banko įstaigą, būtina nurodyti kredito įstaigos pavadinimą, adresą, tarptautinį banko kodą (BIC) ir sąskaitos numerį tarptautiniu IBAN formatu.
Našlaičių pensija yra mokama tik į našlaičio vardu atidarytą banko sąskaitą.
Kokie yra mokymosi pažymos reikalavimai?
- turi būti pateiktas pažymos originalas arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta pažymos kopija;
- nurodyta pažymos išdavimo data;
- nurodytas našlaičio vardas, pavardė ir gimimo data;
- nurodytas mokymosi įstaigos pavadinimas, fakultetas, studijų programa, kursas (semestras);
- nurodyta studijų trukmė (tai yra tiksli studijų pradžios data ir numatoma studijų pabaigos data);
- nurodyta studijų forma (nuolatinė (dieninė));
- pažyma turi būti pasirašyta mokymosi įstaigos vadovo arba įgalioto asmens.
Mokymosi pažymos, išduotos kita Europos Sąjungos valstybės narės kalba, versti į lietuvių kalbą ir patvirtinti pažyma (Apostille) nereikia.
Ar mokymosi pažymą reikia teikti kiekvienais metais?
Jei mokotės / studijuojate užsienyje, dėl našlaičių pensijos mokėjimo pratęsimo pažymą apie mokymąsi turite teikti prasidėjus kiekvieniems mokslo metams (arba prieš mokslo metų pradžią). Pažyma turi būti išduota ne anksčiau kaip likus vienam mėnesiui iki datos, nuo kurios našlaičių pensijos mokėjimas pratęsiamas.
Našlaičiui, nepateikusiam pažymos, našlaičių pensijos mokėjimas sustabdomas nuo mokslo metų pradžios. Gavus pažymą, paskirtos našlaičių pensijos mokėjimas atnaujinamas nuo jos sustabdymo dienos ir pratęsiamas iki kitų mokslo metų pradžios, bet ne ilgiau negu iki mokslo baigimo dienos ar dienos, kurią našlaičiui sukanka 24 metai.
Kokiu būdu galiu pateikti mokymosi pažymą dėl tolesnio našlaičių pensijos mokėjimo pratęsimo?
- Jeigu mokymosi įstaiga išdavė popierinę mokymosi pažymą, jos originalą reikėtų pateikti / atsiųsti pašto siunta „Sodros“ Užsienio išmokų skyriui, adresu Laisvės pr. 28, LT-04340 Vilnius. Skenuota ir elektroniniu paštu pateikta pažymos kopija nėra vertinama. Mokymosi pažymos originalą į „Sodros“ skyrių gali pateikti bet kuris asmuo (įgaliojimas nebūtinas).
- Jeigu mokymosi įstaiga išduoda tik elektronines pažymas (tokioje pažymoje turi būti nurodytas būdas, kaip patikrinti pažymos tikrumą), prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ją galima pridėti kaip priedą prie užpildyto laisvos formos prašymo („Prašymai“ / „Bendrojo pobūdžio prašymai, skundas“ / „Naujas prašymas / skundas“). Adresatu turėtų būti „Vilniaus skyriaus Užsienio išmokų skyrius“.
- Elektroninę, pasirašytą kvalifikuotu elektroniniu parašu, mokymosi pažymą taip pat galima pateikti elektroniniu paštu [email protected].
Ar dėl našlaičių pensijos mokėjimo tęsimo turiu pateikti pažymą, patvirtinančią gyvenamą vietą užsienyje?
Taip. Asmenys, gyvenantys užsienyje, dėl našlaičių pensijos mokėjimo pratęsimo iki kiekvienų metų pabaigos turėtų atsiųsti dokumentą, patvirtinantį faktą, kad asmuo yra gyvas ir gyvena tam tikroje vietovėje. Dokumentą gali išduoti (patvirtinti):
-
Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinės įstaigos konsulinis pareigūnas.
-
Užsienio valstybės, kurioje asmuo gyvena, notaras ar kitas asmuo, įgaliotas atlikti notarinius veiksmus.
-
Tos šalies, kurioje asmuo gyvena, kompetentinga įstaiga („vietinė „Sodra“, gyvenamosios vietos savivaldos įstaiga – „vietinė savivaldybė“).
- Elektroniniu būdu prisijungus prie „Sodros“ paskyros gyventojui. Prašymo formą rasite čia: „Prašymai“ / „Noriu gauti pensiją“ / „GPN.21 Prašymas dėl pensijos, kompensacijos, vienišo asmens išmokos, kompensacinės išmokos, rentos mokėjimo“.
- Atvykus į „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių ir pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jeigu į „Sodros“ skyrių kreiptųsi įgaliotas asmuo, jis turėtų pateikti savo asmens dokumentą bei teisės aktų nustatyta tvarka išduotą įgaliojimą atstovauti asmenį.
- Atsiuntus registruota pašto siunta (adresas – Laisvės pr. 28, LT-04340 Vilnius), prie siunčiamo prašymo pridėjus asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą notaro ar kito asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus. Prašymo formą galima rasti „Sodros“ tinklalapyje: „Formos ir šablonai“ / „Noriu gauti pensiją“ / „Prašymas dėl pensijos, kompensacijos, kompensacinės išmokos, rentos mokėjimo“.
- Pateikus užsienio kompetentingoje įstaigoje, atsakingoje už socialinį draudimą, kuri prašymą su sąskaitos duomenimis persiųs Lietuvai.