informacija-gyventojams.png

Pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinė pensija

Dėl pirmojo laipsnio valstybinės pensijos skyrimo gali kreiptis asmenys:

  • kuriems pagal Lietuvos Respublikos pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių teisinio statuso įstatymą pripažintas kario savanorio teisinis statusas;
  • kuriems paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija arba Lietuvos nacionalinė literatūros, meno ir architektūros premija;
  • ėję Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininko, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas;
  • kurie yra olimpinių žaidynių čempionai, paralimpinių žaidynių čempionai, kurčiųjų žaidynių čempionai (aukso medalių laimėtojai).
Dėl antrojo laipsnio valstybinės pensijos skyrimo gali kreiptis:
  • motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis), išauginę (vaikų mirties atveju – ne mažiau kaip iki 8 metų) 5 ar daugiau vaikų (įvaikių), (toliau kartu – daugiavaikiai motina arba tėvas);
  • asmenys, kuriems suteiktas garbės donoro vardas;
  • asmenys, kuriems pagal Pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių statuso įstatymą pripažintas laisvės kovų dalyvio teisinis statusas;
  • olimpinių žaidynių prizininkai, paralimpinių žaidynių prizininkai, kurčiųjų žaidynių prizininkai (sidabro, bronzos medalių laimėtojai), olimpinių sporto šakų pasaulio čempionai, į paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių programą įtrauktos sporto šakos rungties pasaulio čempionai (aukso medalių laimėtojai).
Dokumentus šiai pensijai skirti reikia pateikti „Sodrai“.
 
Sprendimas dėl pirmojo ar antrojo laipsnio valstybinės pensijos skyrimo bus priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo dokumentų gavimo „Sodroje“.
Suskleisti
Į „Sodrą“ galima kreiptis ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius iki teisės į valstybinę pensiją atsiradimo dienos arba bet kada nuo teisės į valstybinę pensiją atsiradimo dienos. T.y. asmuo, turintis reikiamą statusą gauti šią pensiją, dėl skyrimo gali kreiptis likus 3 mėnesiams iki pensinio amžiaus datos arba turėdamas nustatytą didesnį kaip 60 procentų netektą dalyvumą.
 
Prašymą skirti pensiją ir visus papildomus dokumentus reikia pateikti „Sodrai“.
Suskleisti

I ir II laipsnio valstybinės pensijos skiriamos ir mokamos teisę į jas turintiems asmenims, jeigu jie yra Lietuvos Respublikos piliečiai ir yra sukakę Socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą senatvės pensijos amžių arba pripažinti netekusiais 60 ar daugiau procentų dalyvumo (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – netekusiais 60 ar daugiau procentų darbingumo; iki 2005 m. birželio 30 d. – I ar II grupės invalidais).

Valstybinės pensijos rūšis Asmenys, kuriems gali būti skiriama valstybinė pensija
Pirmojo laipsnio valstybinė pensija Asmenys, kuriems pagal Lietuvos Respublikos pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių teisinio statuso įstatymą pripažintas kario savanorio teisinis statusas.
Asmenys, kuriems paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija arba Lietuvos nacionalinė literatūros, meno ir architektūros premija.
Asmenys, ėję Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininko, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas.
Asmenys, kurie yra olimpinių žaidynių čempionai, paralimpinių žaidynių čempionai, kurčiųjų žaidynių čempionai (aukso medalių laimėtojai).
Antrojo laipsnio valstybinė pensija Motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis), išauginę (vaikų mirties atveju – ne mažiau kaip iki 8 metų) 5 ar daugiau vaikų (įvaikių), (toliau kartu – daugiavaikiai motina arba tėvas).
Asmenys, kuriems suteiktas garbės donoro vardas.
Asmenys, kuriems pagal Pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių statuso įstatymą pripažintas laisvės kovų dalyvio teisinis statusas.
Olimpinių žaidynių prizininkai, paralimpinių žaidynių prizininkai, kurčiųjų žaidynių prizininkai (sidabro, bronzos medalių laimėtojai), olimpinių sporto šakų pasaulio čempionai, į paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių programą įtrauktos sporto šakos rungties pasaulio čempionai (aukso medalių laimėtojai).
Suskleisti

Dokumentai, kuriuos reikia pateikti „Sodrai“:

Valstybinės pensijos rūšis Asmenys, kuriems skiriama pensija Dokumentai, kuriuos reikia pateikti
Pirmojo laipsnio valstybinė pensija Asmenys, kuriems pagal Lietuvos Respublikos pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių teisinio statuso įstatymą (toliau – Įstatymas) pripažintas kario savanorio teisinis statusas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (toliau – Centras) išduotas kario savanorio pažymėjimas arba Centro išduota pažyma, patvirtinanti nurodyto teisinio statuso pripažinimą pagal Įstatymą.
Asmenys, kuriems paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija arba Lietuvos nacionalinė literatūros, meno ir architektūros premija. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo paskelbtas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos arba Lietuvos nacionalinės literatūros, meno ir architektūros premijos laureatu.
Asmenys, ėję Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininko, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas. Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos išduota pažyma, patvirtinanti asmens paskyrimą eiti atitinkamai Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas, šių pareigų ėjimo trukmę ir tai, kad asmuo iš šių pareigų atleistas ne apkaltos tvarka.
Asmenys, kurie yra olimpinių žaidynių čempionai, paralimpinių žaidynių čempionai, kurčiųjų žaidynių čempionai (aukso medalių laimėtojai). Nacionalinės sporto agentūros prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos išduotas dokumentas, patvirtinantis šių asmenų pasiektą laimėjimą.
Antrojo laipsnio valstybinė pensija Motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis), išauginę (vaikų mirties atveju – ne mažiau kaip iki 8 metų) 5 ar daugiau vaikų (įvaikių), (toliau kartu – daugiavaikiai motina arba tėvas).

Vaikų (įvaikių) gimimo liudijimai, gimimo įrašą liudijantys išrašai, kiti tėvystės (motinystės) ryšius ar įvaikinimo faktą patvirtinantys dokumentai ar šiuose dokumentuose nurodytų duomenų išrašai iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro.

Vaikų (įvaikių) mirties liudijimai, mirties įrašą liudijantys išrašai ar kiti mirties faktą patvirtinantys dokumentai arba šiuose dokumentuose nurodytų duomenų išrašai iš Gyventojų registro.

Dokumentai, patvirtinantys daugiavaikių motinos arba tėvo ir (ar) jos (jo) vaikų (įvaikių) pavardės keitimą, ar šiuose dokumentuose nurodytų duomenų išrašai iš Gyventojų registro, jeigu Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų bei nukentėjusiųjų asmenų valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo 5.5 papunktyje nurodytame dokumente nėra vaiko (įvaikio) ir daugiavaikių motinos arba tėvo asmens kodų.

Savivaldybės administracijos (jeigu daugiavaikiai motina arba tėvas yra gyvenę skirtingų savivaldybių teritorijose, kiekvienos savivaldybės, kurios teritorijoje jie gyveno) išduota pažyma, patvirtinanti žemiau nurodytas aplinkybes arba jų nebuvimą:

  • dėl daugiavaikių motinos arba tėvo piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, priklausomybės nuo azartinių lošimų, psichologinės, fizinės ar seksualinės prievartos prieš savo vaikus (įvaikius) naudojimo arba gaunamos valstybės paramos panaudojimo ne šeimos interesams bent vienas jos (jo) vaikas (įvaikis) auga ar augo šeimoje, patirdamas socialinę riziką;
  • bent vienam iš jos (jo) vaikų (įvaikių) yra ar buvo nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba), vaikas (įvaikis) augo socialinės globos įstaigoje, išskyrus atvejus, kai vaikas (įvaikis) augo socialinės globos įstaigoje dėl savo sveikatos būklės, reikalaujančios specialiosios specialistų priežiūros ir (ar) pagalbos, ar buvo įvaikintas, išskyrus atvejus, kai vaiką įvaikino asmens sutuoktinis, ir (ar) jai (jam) buvo apribota tėvų valdžia, išskyrus atvejus, kai laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba) nustatyta dėl objektyvių aplinkybių (daugiavaikių motinos arba tėvo ligos ir pan.).
Asmenys, kuriems suteiktas garbės donoro vardas. Viešosios įstaigos Nacionalinio kraujo centro (iki 2024 m. balandžio 30 d. – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos) išduotas garbės donoro pažymėjimas arba priimto sprendimo dėl garbės donoro vardo suteikimo kopija.
Asmenys, kuriems pagal Įstatymą pripažintas laisvės kovų dalyvio teisinis statusas. Centro išduotas laisvės kovų dalyvio pažymėjimas arba Centro išduota pažyma, patvirtinanti nurodyto teisinio statuso pripažinimą pagal Įstatymą.
Olimpinių žaidynių prizininkai, paralimpinių žaidynių prizininkai, kurčiųjų žaidynių prizininkai (sidabro, bronzos medalių laimėtojai), olimpinių sporto šakų pasaulio čempionai, į paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių programą įtrauktos sporto šakos rungties pasaulio čempionai (aukso medalių laimėtojai). Nacionalinės sporto agentūros prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos išduotas dokumentas, patvirtinantis šių asmenų pasiektą laimėjimą.
 
Į artimiausią „Sodros“ skyrių reikia pateikti šiuos dokumentus:
  • Prašymą skirti pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinę pensiją.
  • Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, gimimo liudijimą).
  • Pažymą apie asmeniui paskirtas kitas iš valstybės biudžeto mokamas išmokas, jeigu jas moka ne „Sodra“.

 Svarbu!

Sprendimas dėl valstybinės pensijos skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visų reikiamų dokumentų gavimo „Sodroje“.

Apie sprendimą asmuo informuojamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jo priėmimo. 

 

Suskleisti
Išmokų dydis 2025 m.
 
Pirmojo laipsnio valstybinės pensijos dydis – 4 valstybinių pensijų bazės (294,48 Eur).
 
Antrojo laipsnio valstybinės pensijos dydis – 2 valstybinių pensijų bazės (147,24 Eur).
Suskleisti
  • Pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos, paskirtos iki 2001 m. vasario 1 d., mokamos už einamąjį mėnesį.
  • Pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos, paskirtos nuo 2001 m. vasario 1 d. ir vėliau, mokamos už praėjusį mėnesį.
Pensijos gavimo būdai:
  1. Pervedama į asmeninę sąskaitą.
  2. Išmokama pašte.
  3. Pristatoma į namus, pagal gyvenamąją vietą.
 Svarbu!
Pensijos pristatymo būdą galite rinktis atsižvelgdamas į taisykles nustatytas Pensijų ir kompensacijų pristatymo tvarkos apraše.
 
Pensijos pervedimas į bankuose, kredito unijose ar mokėjimo įstaigose esančias asmenines sąskaitas kiekvieno mėnesio 7–12 dienomis.
 
Pensiją į namus gali gauti visi asmenys, kurie:
  • yra netekę 75–100 proc. dalyvumo / darbingumo (I grupės invalidai) arba kuriems yra nustatytas individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis, specialusis nuolatinės slaugos poreikis, specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, didelių specialiųjų poreikių lygis arba specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis;
  • yra sukakę 80 metų ir daugiau;
  • gyvena vietovėse, kuriose nėra galimybės išmokėti išmokos kitu būdu;
  • pensija į namus pristatoma kiekvieno mėnesio 10–26 dienomis.
Pensijos išmokėjimą mokėjimo įstaigoje galima rinktis tais atvejais, kai:
  • nėra galimybės išgryninti išmokos, jei ji būtų pervesta į asmeninę Jūsų sąskaitą;
  • atitinkate sąlygas išmoką gauti į namus;
  • pensija mokėjimo įstaigose išmokama kiekvieno mėnesio 10–26 dienomis.
Jei nustatyta pensijos pristatymo diena sutampa su poilsio diena – šeštadieniu, ji pristatoma penktadienį. Jei pensijos pristatymo diena sutampa su poilsio diena – sekmadieniu, ji pristatoma – pirmadienį.
 
Jei pensijos pristatymo diena sutampa su oficialios šventės diena, ji pristatoma prieš tos šventės dieną einančią darbo dieną. Jei nustatyta pensijos pristatymo diena yra paskutinė mėnesio darbo diena, ji pristatoma prieš tai einančią darbo dieną.
Suskleisti
Kada gali būti nutraukiamas arba sustabdomas pirmojo ar antrojo laipsnio valstybinės pensijos mokėjimas?   
  • kai išmokos gavėjas netenka ar atsisako Lietuvos Respublikos pilietybės;
  • kai išmokos gavėjas pripažįstamas kaltu už tyčinio nusikaltimo padarymą;
  • kai išmokos gavėjas pradeda gauti kitą valstybinę pensiją;
  • kai išmokos gavėjui nustatomas didesnis nei 40 procentų dalyvumo lygis – jeigu pirmojo ar antrojo laipsnio valstybinės pensijos mokėjimas siejamas su asmens dalyvumu;
  • kai išmokos gavėjas išvysta gyventi į kitą valstybę ir iki kiekvienų metų gruodžio 31 dienos nepateikia paties pasirašyto pareiškimo, patvirtinančio, kad jis gyvena užsienio valstybėje.
Apie pasikeitusias aplinkybes „Sodrai“ būtina pranešti per 10 dienų nuo jų atsiradimo dienos. Antraip susidariusi pensijos permoka bus išieškota. 
Suskleisti
Prašymą pensijos gavėjo pažymėjimui gauti galite pateikti:
atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių;
prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pateikus Prašymą dėl pensijos gavėjo pažymėjimo išdavimo, GPN14.
 
Atvykus į „Sodros" skyrių, turite pateikti:
  • pasą ar kitą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
  • asmens dokumentams keliamus reikalavimus atitinkančią nuotrauką skaitmeninėje laikmenoje (reikalavimai nuotraukai nurodyti žemiau pateiktame lankstinuke bei pažymėjimo išdavimo taisyklėse) arba „Sodra“ gali naudoti Jūsų nuotrauką iš Gyventojų registro tarnybos (jei asmens tapatybės dokumentą gavote/keitėte 2007 metais ar vėliau);
  • prašymą dėl pensijos gavėjo pažymėjimo išdavimo.
Terminai:
  • Pagamintas pažymėjimas išduodamas arba išsiunčiamas į namus ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo sprendimo skirti pensiją priėmimo dienos.
  • Keičiant pažymėjimą jis išduodamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo „Sodros“ skyriuje dienos.
  • Pažymėjimas gali būti keičiamas, kai:
    • pensijos gavėjas pakeitė vardą (vardus), pavardę ar / ir asmens kodą;
    • anksčiau išduotas pažymėjimas tapo netinkamas naudoti;
    • pažymėjime yra netikslių įrašų;
    • pratęsiamas pensijos gavimo laikotarpis;
    • pažymėjimas prarastas.
Nuorodos:
  • Paspaudę šią nuorodą atsisiųsite skrajutę, kurioje rasite reikalavimus, skirtus pensijos gavėjo pažymėjimo nuotraukai.
  • Detalesnę informaciją apie pensijos gavėjo pažymėjimo išdavimą galite rasti „Sodros“ direktoriaus įsakyme.
Suskleisti
Peržiūrėdami teisės aktus, pasirinkite „Galiojančią aktualią redakciją“!
Suskleisti
Atnaujinimo data: 2024-12-23
Ar informacija naudinga?

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!