antra.svg

Nedalyvauju pensijų kaupime, bet noriu dalyvauti

Ar nuo sausio 1 d. būsiu privalomai įtrauktas į dalyvavimą pensijų kaupime?

Įtraukimas į kaupimo sistemą buvo pasitelktas kaip viena veiksmingiausių priemonių norint paskatinti žmones kaupti, jeigu jie iki šiol dar nekaupė. Tačiau tai jokiu būdu nėra prievartinis mechanizmas, nes bet kuris dirbantysis turi teisę atsisakyti kaupti, jeigu to nenori ar turi kitų prioritetų.

Dirbantys gyventojai iki 40 metų, kurie iki šiol nekaupė, nuo sausio 1 d. bus įtraukiami į antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą atsitiktine tvarka parinktoje pensijų kaupimo bendrovėje.

Suskleisti
Ką daryti gavus laišką iš „Sodros“ apie dalyvavimą pensijų kaupime?

Galiu nieko nedaryti ir pradėti kaupti pensiją „Sodros“ atsitiktine tvarka parinktoje bendrovėje.

Neatsisakius dalyvauti pensijų kaupime pensijų įmokos pradedamos skaičiuoti nuo įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 1 d.

Jei apsisprendėte dalyvauti pensijų kaupime:

 • negalėsite nutraukti dalyvavimo pensijų kaupime iki sukaksite senatvės pensijos amžių arba Jums bus paskirta išankstinė senatvės pensija;
 • sukakus senatvės pensijos amžių (arba paskyrus išankstinę senatvės pensiją) pensijų fonde sukauptos lėšos Jums bus išmokamos Pensijų kaupimo įstatyme numatytais būdais.

 

Galiu sudaryti pensijų kaupimo sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove.

Pensijų kaupimo sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove galite sudaryti anksčiau, nelaukiant įtraukimo į kaupimo sistemą atsitiktine tvarka.

Suskleisti
Ar galėsiu pasirinkti pensijų kaupimo bendrovę ir fondą, jeigu nuspręsiu dalyvauti pensijų kaupime?

Jūs, nelaukiant įtraukimo į kaupimo sistemą, galite sudaryti sutartį su pasirinkta kaupimo bendrove pasirenkant Jums priimtiną pensijų fondą. Iki birželio 30 d. turite pateikti prašymą pasirinktai pensijų kaupimo bendrovei.

Jeigu atsisakysite dalyvauti pensijų kaupime iki birželio 30 d., po šio termino galėsite sudaryti pensijų kaupimo sutartį savarankiškai su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove.

Suskleisti
Kokio dydžio įmokos būtų mokamos, jeigu dalyvaučiau pensijų kaupime?

Metai

Pensijų kaupimo įmokos dydis procentais (nuo dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos)

Iš valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis procentais (nuo šalies vidutinio darbo užmokesčio vidurkio)* 

2019

1,8

0,3

2020

2,1

0,6

2021

2,4

0,9

2022

2,7

1,2

2023 ir vėliau

3

1,5

* Šalies vidutinio darbo užmokesčio, pagal kurį bus apskaičiuojama iš valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį pervedama įmoka, 2019 m. – 1093,07 Eur (Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkis).

 1 pavyzdys:

Jei asmuo uždirba 1 000 Eur (neatskaičius mokesčių) per mėnesį, tai 2019 m. jo pensijų kaupimo įmoka bus 18 Eur (1 000 x 1,8 proc. = 18 Eur). Iš valstybės biudžeto lėšų už jį į pensijų fondą bus pervedama dar 3,28 Eur (1 093,07 x 0,3 proc. = 3,28 Eur). Iš viso per mėnesį būtų skiriama kaupti 21,28 Eur.

 

Jūs iš karto galite pasirinkti kaupti 3 proc. nelaukdami penkerių metų. Apie tai turėtumėte informuoti pensijų kaupimo bendrovę ne vėliau kaip iki 2019 m. liepos mėnesio pabaigos. 

 2 pavyzdys:

Jei asmuo uždirba 1 000 Eur (neatskaičius mokesčių) per mėnesį, tai jo pensijų įmoka bus 30 Eur (1 000 x 3 proc. = 30 Eur). Iš valstybės biudžeto lėšų už jį į pensijų fondą bus pervedama dar 16,40 Eur (1 093,07 x 1,5 proc. = 16,40 Eur). Iš viso per mėnesį būtų skiriama kaupti 46,40 Eur.

Suskleisti
Ar galėsiu sustabdyti įmokų mokėjimą, jeigu nuspręsiu dalyvauti pensijų kaupime?

Susidūrę su finansiniais sunkumais galėsite nuo 1 mėn. iki 1 metų per visą kaupimo laikotarpį sustabdyti įmokų mokėjimą. Prašymą dėl įmokų mokėjimo sustabdymo reikia pateikti pensijų kaupimo bendrovei, su kuria sudaryta pensijų kaupimo sutartis. Pasibaigus šiam laikui, įmokų mokėjimas bus atnaujinamas.

Suskleisti
Kaip bus išmokamos/paveldimos lėšos, sukauptos dalyvaujant pensijų kaupime?

  Nuo 2020 m. įsigalioja nauja pensijų išmokų tvarka. II pakopos pensijų išmokų būdas priklauso nuo to, kokio dydžio pensijų fonduose sukaupta suma.

 

Planuojama nuo 2020 metų

 

Paaiškinimas: pensijų anuitetas – pensijų fondo dalyviui iki gyvenimo pabaigos mokama periodinė pensijos išmoka iš pensijų fonde sukauptos sumos.

Pastabos:

 1. Pensijų anuitetus pagal sutartis, sudarytas iki 2019-12-31, anuiteto mokėtojas moka laikydamasis sudarytų sutarčių sąlygų iki anuiteto mokėjimo termino pabaigos.
 2. Nuo 2020-01-01 įsigaliojus teisės aktams, reglamentuojantiems pensijų anuitetų sutarčių sudarymą, jų administravimą bei pensijų anuitetų mokėjimą, šiame internetiniame puslapyje pateikta informacija gali keistis.
 3. Išsamesnė informacija apie pensijų anuitetą pateikta Lietuvos banko internetiniame puslapyje.

Suskleisti
Dažniausiai užduodami klausimai

Pensijų kaupimo sistemoje gali dalyvauti asmenys, kurie turi draudžiamųjų pajamų, nuo kurių privalomai skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Taip pat asmenys, pagal Lietuvos Respublikos Europos Sąjungos institucijų darbuotojų ir Europos Parlamento narių pensinių teisių išsaugojimo ir perkėlimo įstatymą turintys teisę pervesti lėšas iš Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemos, išskyrus asmenis, kurie jau yra sukakę senatvės pensijos amžių.

 

  Svarbu!  Apsisprendus dalyvauti pensijų kaupime, grįžti atgal į „Sodrą“ galima tik per pirmąsias 30 kalendorinių dienų nuo pensijų kaupimo sutarties sudarymo.

Dalintis

Jeigu Jums nėra 40 metų ir šiuo metu nekaupiate pensijų fonduose, gausite pranešimą iš „Sodros“ apie įtraukimą į kaupimo sistemą ir siūlomą vieną iš Lietuvoje veikiančių pensijų kaupimo bendrovių, kurioje būtų kaupiama asmeninė pensija.

Jeigu iki numatyto termino birželio 30 d. nepranešite, jog nenorite kaupti, nuo liepos 1 d.Jūsų įmoka bus pervedama į parinktą pensijų kaupimo bendrovę. Iki birželio 30 d. galite pranešti „Sodrai“, jog nenorite kaupti arba kreiptis į savo pasirinktą bendrovę ir sudaryti pensijų kaupimo sutartį.

Dalintis

Pagal įstatymą tokio asmens įmokos tarifas pirmaisiais metais yra 1,8%  ir kasmet didės, kol pasieks 3%. Jei žmogus iškart norėtų mokėti daugiau, apie tai jis turėtų informuoti pensijų kaupimo bendrovę ne vėliau kaip iki 2019 m. liepos mėnesio pabaigos.

Dalintis
 • Jei dirbantysis šiuo metu uždirba 500 eurų ir pasirinko kaupti 3 proc., jo įmoka po darbdavio ir darbuotojo įmokų konsolidacijos 2019 m. yra 19,34 eurų. Jei norėjo pradėti kaupti nuo 1,8 proc. – įmoka yra 11,60 euro.
 • Jei dirbantysis šiuo metu uždirba 1000 eurų ir pasirinko kaupti 3 proc., jo įmoka po darbdavio ir darbuotojo įmokų konsolidacijos  2019 m. yra 38,67 eurų. Jei norėjo pradėti kaupti nuo 1,8 proc. – įmoka siekia 23,20 eurų.
 • Jei dirbantysis šiuo metu uždirba 1500 eurų ir pasirinko kaupti 3 proc., jo įmoka po darbdavio ir darbuotojo įmokų konsolidacijos 2019 m. yra 58,01 eurų. Jei norėjo pradėti kaupti nuo 1,8 proc. – įmoka yra 34,80 eurų.
Dalintis

Valstybės paskata. Kaupiant pensiją valstybė papildomai į pensijų fondą perveda nuo 0,3 iki 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio. Jeigu žmogus kaupti pradėjo nuo 1,8 procento 2019 m., valstybės paskata siekia 0,3 proc. Gyventojui kaupiant daugiau, valstybės paskata yra didesnė. Atitinkama jeigu žmogus kaupia 3 proc. tokiu atveju valstybė prisidėda 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Mažesni mokesčiai. Siekiant, kad pensijų kaupimas netaptų našta, 0,55 proc. sumažintos dirbančiųjų įmokos „Sodrai“ ir 1 proc. sumažintas gyventojų pajamų mokestis (GPM). Tai kompensuos 1,5 proc. įmokos iš 3 proc. asmens indėlio į kaupimą.

Pertrauka. Bet kurio žmogaus gyvenime pasitaiko periodų, kai pinigai reikalingi čia ir dabar, todėl pensijų kaupime sudarome galimybes padaryti bent 12 mėn. pertrauką per visą kaupimo laikotarpį. Ši pertrauka galės būti dalijama po keletą mėnesių, svarbu, kad bendra trukmė neviršytų vienų metų.

Laipsniškas įmokos augimas. Kaupti norinčio žmogaus įmoka nebūtinai iškart turi siekti 3 proc. Jeigu asmuo nori, jis gali rinktis laipsnišką įmokos augimą per 5 metus: nuo 1,8 proc. iki 3 proc. Laipsniškas įmokos augimas atrodo taip:

 • 2019 m. – 1,8 proc.
 • 2020 m. – 2,1 proc.
 • 2021 m. – 2,4 proc.
 • 2022 m. – 2,7 proc.
 • 2023 m. – 3 proc.
Dalintis

Nors kaupimo formulė numato, kad žmogus prisidės 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio pagal naują mokesčių sistemą, tačiau bet kuris kaupiantysis gali nutarti kaupti daugiau. Už papildomas įmokas jis gaus gyventojų pajamų mokesčio lengvatą. Jeigu savo darbuotojo ateičiai kaups jo darbdavys, jis už papildomas įmokas galės pretenduoti į pelno mokesčio lengvatą.

Dalintis

Ne. „Sodros“ pensija kaupiant fonduose nemažės, nes nuo šiol įmokos bus pervedamos ne iš „Sodros“, o iš dirbančiojo pajamų.

Dalintis

Jei asmuo nedirba ir negauna darbo pajamų, įmokos II pensijų kaupimo pakopai nepervedamos. Tačiau naujoji sistema įtvirtina dar vieną įrankį, kuriuo galima pasinaudoti, jeigu pablogėja asmens finansinė situacija – tai kaupimo atostogos. Įstatymuose nustatyta galimybė kaupime padaryti 12 mėnesių pertrauką. Ši pertrauka gali būti panaudojama bet kada, kai tik prireikia, taip pat gali būti išdalinama dalimis, po keletą mėnesių, bet bendra trukmė negali viršyti vienų metų.

Dalintis

Pagrindiniai rodikliai yra šie:

 • kaupimo laikotarpio trukmė;
 • atlyginimo dydis; 
 • investavimo pajamingumas;
 • atskaitymų pensijų kaupimo bendrovės naudai dydis ir t.t.
Dalintis

Pensijų fondą keisti toje pačioje pensijų kaupimo bendrovėje galėsite, tačiau pereiti į kitos pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą teisę turės tik tie pensijų kaupimo dalyviai, kurių vardu yra pervesta bent viena pensijų įmoka.

  Kartą per metus pakeisti pensijų fondą galima nemokamai. Jei pensijų fondas keičiamas dažniau, gali būti imamas mokestis, todėl reikia atidžiai perskaityti pasirinkto pensijų fondo taisykles.

Dalintis

Dalyvavimas pensijų kaupime baigiasi, kai:

 1. Dalyvis sulaukia senatvės pensijos amžiaus ir jam išmokama visa pensijų išmoka.
 2. Dalyvis miršta.
 3. Dalyvis pensijų kaupimo sutartį nutraukia per 30 kalendorinių dienų nuo jos sudarymo.
 4. Teismo sprendimu pensijų kaupimo sutartis pripažįstama negaliojančia.
 5. Europos Sąjungos institucijų darbuotojų ir Europos Parlamento narių lėšos perkeliamos į Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemą.
Dalintis

Pensijų įmokos pervedamos per 30 kalendorinių dienų nuo tos dienos, iki kurios draudėjai Vyriausybės nustatyta tvarka privalo pateikti „Sodros“ įstaigoms informaciją apie kiekvienam apdraustajam apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir socialinio draudimo įmokų sumas.

 „Sodros“ valdybai pradėjus elektroninės bylos formavimą, dalyvių, kurių vardu priskaičiuojamos pensijų įmokos, pensijų kaupimo sutarčių registravimas, nutraukimas, taip pat pensijų kaupimo sutarčių ir dalyvių rekvizitų duomenų keitimas (taisymas) sustabdomas. Jis atnaujinamas tik po to, kai pensijų kaupimo bendrovė informuoja „Sodros“ valdybą duomenų teikimo ir pensijų įmokų pervedimo sutartyje nustatyta tvarka apie pensijų įmokų įskaitymą.

 

 Pensijų įmokų pervedimo grafikas.

Metai

Mėnuo

Už periodą

Pervedimo data

PF keitimo ir asmens rekvizitų koregavimo sustabdymo data*

2019 m.

1 mėn.

2019-01-01 – 2019-01-31

2019-03-08

2019-03-05

2019 m.

2 mėn.

2019-02-01 2019-02-28

2019-04-05

2019-04-03

2019 m.

3 mėn.

2019-03-01 – 2019-03-31

2019-05-09

2019-05-07

2019 m.

4 mėn.

2019-04-01 – 2019-04-30

2019-06-06

2019-06-04

2019 m.

5 mėn.

2019-05-01 – 2019-05-31

2019-07-05

2019-07-03

2019 m.

6 mėn.

2019-06-01 – 2019-06-30

2019-08-08

2019-08-06

2019 m.

7 mėn.

2019-07-01 – 2019-07-31

2019-09-05

2019-09-03

2019 m.

8 mėn.

2019-08-01 – 2019-08-31

2019-10-04

2019-10-02

2019 m.

9 mėn.

2019-09-01 – 2019-09-30

2019-11-07

2019-11-05

2019 m.

10 mėn.

2019-10-01 – 2019-10-31

2019-12-05

2019-12-03

 *Pensijų fondų keitimas ir asmens rekvizitų tikslinimas sustabdomas tik tiems asmenims, kurių vardu yra apskaičiuojamos pensijų įmokos ir atnaujinamas nedelsiant po to, kai gaunama informacija apie pensijų įmokų įskaitymą.

**Esant būtinumui Fondo valdyba gali keisti pensijų įmokų pervedimo grafiką.

Dalintis

 

PKB pavadinimas

Pensijų fondas

Nuoroda

UAB „SEB investicijų valdymas“

SEB pensija 1

www.seb.lt/ 

SEB pensija 2

SEB pensija 3

UAB INVL ASSET MANAGEMENT“

INVL Extremo II 16+

www.invl.com/lit/lt

INVL Stabilo II 58+

INVL Mezzo II 53+

INVL Medio II 47+

 
 
 

„Swedbank investicijų valdymas”, UAB

Pensija 1

www.swedbank.lt/

Pensija 2

Pensija 3

Pensija 4

Pensija 5

Pensijų išmokų fondas
Pensija 1961-1967
Pensija 1968-1974
Pensija 1975-1981
Pensija 1982-1988
Pensija 1989-1995
Pensija 1996-2002

UAB „Luminor investicijų valdymas“

 

Luminor pensija 1

www.luminor.lt/lt

Luminor pensija 2

Luminor pensija 3

Luminor pensija 4

Uždaroji akcinė gyvybės draudimo ir pensijų bendrovė

„Aviva Lietuva“

Europensija

www.aviva.lt/

Europensija plius

Europensija ekstra

Dalintis

Taip, antroje pakopoje kaupiamos lėšos iki anuiteto įsigijimo yra paveldimos. Kai kaupiantis asmuo sulaukia senatvės pensijos amžiaus ir jeigu būna sukaupęs daugiau nei 10 tūkst. eurų, jis turi įsigyti pensijų anuitetą – teisę gauti nuolatines išmokas iki mirties už vienkartinę įmoką anuiteto teikėjui. Nuo 2020 m. anuiteto teikėja bus „Sodra“.

Nuo 2020 metų anuitetai bus kelių rūšių – standartinis ir atidėtasis.

 • Standartinis anuitetas yra identiškas šiuo metu galiojančiam standartiniam anuitetui be garantuoto mokėjimo laikotarpio. Kai įsigyjamas standartinis anuitetas, bet pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos.
 • Atidėtasis anuitetas šiek tiek panašus į šiuo metu įtvirtintą pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, tik šiek tiek modernesnis: kaupiantysis 10-15 proc. sukauptos sumos gali skirti pensijų anuiteto išmokoms, kurios pradedamos mokėti sulaukus 85 metų ir mokamos iki gyvenimo pabaigos. Jei pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos. Nuo senatvės pensijos amžiaus iki 85 metų asmuo gautų periodines išmokas iš savo pensijų fondo – šie pinigai yra paveldimi.
Dalintis

Planuojama nuo 2020 metų

 • Jeigu sukaupta 3000 eurų ar mažiau – asmeniui mokama vienkartinė išmoka.
 • Jei sukaupta 3001 – 10 000 eurų – mokamos periodinės išmokos.
 • Jei sukaupta daugiau nei 10 000 eurų – asmuo turi įsigyti pensijų anuitetą, o išmokos mokamos iki mirties.
 • Asmuo, kurio vardu pensijų fonde sukauptas turtas yra didesnis kaip 60 000 eurų, turi teisę sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 60 000 eurų, gauti iš pensijų kaupimo bendrovės vienkartine pensijų išmoka.

Anuitetai bus kelių rūšių – standartinis ir atidėtasis.

Standartinis anuitetas yra identiškas šiuo metu galiojančiam standartiniam anuitetui be garantuoto mokėjimo laikotarpio. Kai įsigyjamas standartinis anuitetas, bet pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos.

Atidėtasis anuitetas šiek tiek panašus į šiuo metu įtvirtintą pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, tik šiek tiek modernesnis: kaupiantysis 10-15 proc. sukauptos sumos gali skirti pensijų anuiteto išmokoms, kurios pradedamos mokėti sulaukus 85 metų ir mokamos iki gyvenimo pabaigos. Jei pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos. Nuo senatvės pensijos amžiaus iki 85 metų asmuo gautų periodines išmokas iš savo pensijų fondo – šie pinigai yra paveldimi.

Dalintis

Centralizuotą anuitetų mokėjimą nutarta perduoti „Sodrai“, nes ji nėra komercinė įstaiga, nesiekia pelno bei gali efektyviau suvaldyti riziką. „Sodrai“ tapus anuiteto mokėtoja, antroje pakopoje sukauptos lėšos bus aiškiai atskirtos nuo bendro biudžeto ir administruojamos atskirai.

Dalintis

Anuitetas kainuoja, nes jo mokėtojas negali apskaičiuoti, kiek tiksliai gyvens lėšas kaupęs asmuo, tačiau įsipareigoja išmokas mokėti iki mirties net tais atvejais, kai žmogaus sukauptų pinigų nebepakanka. Tai vadinama rizika. Todėl anuitetų mokėtojai, siekdami suvaldyti riziką, turi turėti kuo daugiau klientų ir dar apsidraudžia imdami vienkartinį mokestį.

Dalintis

Jeigu žmogus dėl svarbių priežasčių negalėjo atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, jis turės teisę tai padaryti pasibaigus nustatytam terminui, bet kartu turi pateikti svarbias priežastis įrodančius dokumentus. „Sodros“ įgaliotas tarnautojas, įvertinęs pateiktus dokumentus, nustatys, ar priežastys išties gali būti laikomos svarbiomis.

Jeigu paaiškės, kad dirbantysis dėl svarbių priežasčių negalėjo pranešti apie nenorą kaupti, tokiu atveju sumokėtos pensijų įmokos grąžinamos asmeniui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo.

Dalintis

Vyresni nei 40 metų gyventojai, kurie iki šiol nekaupė, į kaupimą nebus įtraukiami, tačiau gali tapti pensijų kaupimo dalyviais sudarydami sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove savo iniciatyva.

Dalintis
Suskleisti
Atnaujinimo data: 2019-07-02
Ar informacija naudinga?

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!