
Apie Privalomąjį sveikatos draudimą dirbantiems užsienyje
Išvykus iš šalies ilgesniam laikui ir nedeklaravus išvykimo bei nemokant PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų:
- Nutrūksta sveikatos draudimas.
- Mokesčio administratorius („Sodra") pradeda skaičiuoti skolą.
- Sugrįžus į Lietuvą, kol nesumokama susikaupusi skola, nemokamų gydymo paslaugų žmogus negali gauti.
Pavyzdžiui, neapdraustam PSD žmogui Lietuvoje reiktų sumokėti gydymo įstaigai už suteiktas paslaugas tokią pat sumą, kurią sumokėtų teritorinės ligonių kasos, jei žmogus būtų draustas. Gydymo paslaugos itin brangios, pavyzdžiui, apendicito operacija kainuotų apie 700 eurų, kojos lūžio gydymas – nuo 300 iki 1300 eurų, o sudėtingesnių ligų gydymas gali siekti ir dešimtis tūkstančių eurų.
Daugiau bendrosios informacijos apie privalomąjį sveikatos draudimą:
Tel. 1883, iš užsienio +370 5 250 0883, el. paštu info@sodra.lt.
Asmeninę informaciją rasite prisijungę prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui.
- Elektroniniu būdu prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų.
- Atvykus į seniūniją ar savivaldybę, kurioje esate deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvoje. Deklaracija įsigalioja nuo deklaracijos pateikimo dienos.
- Užpildant deklaraciją Lietuvos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėse įstaigose užsienio valstybėse. Deklaracija įsigalioja nuo jos pateikimo dienos.
Deklaruodami savo gyvenamosios vietos pakeitimą, konsulinei įstaigai turite pateikti:
- užpildytą nustatytos formos deklaraciją;
- asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba leidimą gyventi Lietuvoje;
- globą (rūpybą) ar atstovavimą patvirtinančius dokumentus ar šių dokumentų nustatyta tvarka patvirtintus nuorašus (kopijas) ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, jeigu asmens gyvenamąją vietą deklaruoja globėjas (rūpintojas) ar socialinės globos įstaigos atstovas.
Jei išvykimą deklaruosite Gyventojų registrui, t. y., išvykimas bus skaičiuojamas nuo deklaravimo dienos, tam kad būtų perskaičiuotas įsiskolinimas, „Sodros“ skyriui, jeigu esate išvykęs į Europos sąjungos valstybę narę, Europos ekonominės bendrijos narę arba Šveicarijos Konfederaciją, galite pateikti atitinkamos įstaigos nurodytas pažymas.
Pažymų vertimas:
- Pateikiant laisvos formos pažymą, kuri yra išduota ne anglų arba lenkų kalba, turi būti pateiktas ir pažymos vertimas į lietuvių kalbą.
- Standartizuotų formų, tokių kaip E104, P45, P60 ar S041 į lietuvių kalbą versti nereikia.
Pažymą išduodanti šalis |
Asmuo, išduodantis pažymą |
Pažyma |
---|---|---|
JUNGTINĖ KARALYSTĖ |
HM Revenue and Customs BX9 1AN |
pažyma, patvirtinanti asmens socialinio draudimo įmokų mokėjimą (užsakoma užpildant klausimyną CA 3916)* |
HM Revenue and Customs BX9 1AN |
pažyma, patvirtinanti asmens socialinio draudimo įmokų mokėjimą (užsakoma užpildant klausimyną CA 3916)** arba S041** |
|
Darbdavys |
Pažyma P45 Pažyma P60 |
|
NORVEGIJA |
NAV NAV National Office for Social Insurance Abroad |
E104 Pažyma arba Užpildant paraišką NAV įstaigai norvegų kalba INTERNETU >> |
Norvegijos mokesčių administravimas | (Skatteetaten) pažyma, kurioje matosi, kad mokėtos sveikatos draudimo įmokos. | |
VOKIETIJA |
Vokietijos teritorinės ligonių kasos (AOK) |
E104 |
AIRIJA |
Department of Social and Family Affairs Inner Relief Road, Ardarvan, Buncrana, Co. Donegal |
E104 |
Darbdavys |
Pažyma P45 Pažyma P60 |
|
ŠVEDIJA |
Forsakringskassan Box 1164, SE-621 22 Visby |
E104 |
DANIJA |
Udbetaling Danmark International Sygeskiring Kongens Vaenge 8, DK-3400 Hilleroed |
Pažyma, patvirtinanti asmens sveikatos draudimą (galima užsisakyti elektroniniu būdu adresu www.borger.dk) |
KITOS KOMPETETINGOS ĮSTAIGOS >>
|
Pažymą galite pateikti:
- „Sodros“ skyriui. Jam turi būti pateikiamas pažymos originalas arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta kopija (pvz. notaro patvirtinta kopija arba kopija patvirtinta žyma - Apostille).
- Prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui, pateikus laisvos formos prašymą bei prie jo „prisegtus“ skenuotus dokumentus (Prašymai ⇒ Bendrojo pobūdžio prašymai, skundas ⇒ Naujas prašymas/skundas). Adresatu reikia pasirinkti Panevėžio skyrių.
- Elektroniniu paštu panevezys@sodra.lt. Siunčiant elektroniniu paštu reikia pridėti ir prašymo „Dėl PSD įmokų perskaičiavimo“ skenuotą kopiją (originalų pristatyti nereikės).
Jei vienos iš aukščiau nurodytų pažymų negalite pateikti nedelsiant, pateikite „Sodros“ skyriui prašymą „Dėl laikino privalomojo sveikatos draudimo įmokų išieškojimo sankcijų netaikymo“. Tuomet, kol pateiksite reikiamus dokumentus, bet ne ilgiau kaip 4 mėnesius, Jums nebus taikomos sankcijos.
Prašymą galite pateikti:
- Atvykus į „Sodros“ skyrių.
- Prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui bei pateikus laisvos formos prašymą (Prašymai ⇒ Bendrojo pobūdžio prašymai, skundas ⇒ Naujas prašymas/skundas). Adresatu reikia pasirinkti Panevėžio skyrių.
- Elektroniniu paštu panevezys@sodra.lt pateikus skenuotą prašymo formą (originalo pateikti nereikės).
- Paštu atsiųsti užpildyto prašymo originalą (Vasario 16-osios g. 60, LT-35167 Panevėžys).
Prašymas „Dėl laikino privalomojo sveikatos draudimo įmokų išieškojimo sankcijų netaikymo“ -
Prašymas „Dėl PSD įmokų perskaičiavimo“ -
* – asmenims, savarankiškai mokantiems PSD įmokas, ir ūkininkams, kurių žemės ūkio valda ar ūkis yra ne didesnis kaip 2 EDVEDVEkonominis valdos dydis. Šis dydis apskaičiuojamas VĮ „Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras". Daugiau informacijos www.vic.lt .
** – savarankiškai dirbantiems asmenims (IĮ savininkas, ŪB tikrasis narys, MB narys, individualią veiklą vykdantis asmuo ir kt.).
Jei šių dokumentų gauti nepavyksta, turite apie tai informuoti „Sodros“ skyrių ir pridėti raštišką atsisakymą išduoti dokumentą, tokiu atveju specialistai patys kreipsis į kitos šalies instituciją informacijos apie Jūsų draustumą socialiniu draudimu toje šalyje.
Jokie kiti dokumentai – pavyzdžiui, Danijos „geltonoji“ ar „mėlynoji“ korta ir pan., taip pat dokumentai iš kitų nei minėtos šalys – asmens prievolės mokėti PSD įmokas nepanaikina.
Nemokamai pasitikrinti savo duomenis galima administracinių ir viešųjų elektroninių paslaugų portale Elektroniniai valdžios vartai, paslaugų grupėje „Gyventojams“ pasirinkus paslaugų kategoriją „Sveikatos apsauga“.
Prisijungti prie portalo galima:
- naudojantis elektroninės bankininkystės priemonėmis;
- el. parašu;
- mobiliuoju el. parašu. Elektroninių valdžios vartų sistema yra saugi, tad joje galima matyti tik savo asmeninius duomenis.
Asmenys, nevykdantys jokios ekonominės veiklos, nedraudžiami PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas valstybės lėšomis arba vykdantys individualią žemės ūkio veiklą (kai žemės ūkio valda ar ūkis yra 2 EDVEDVEkonominis valdos dydis. Šis dydis apskaičiuojamas VĮ „Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras". Daugiau informacijos www.vic.lt ir mažiau), pasitikrinti, ar neturite PSD skolų, galite internete, adresu www.sodra.lt/pasitikrink.
Nuorodoje skelbiama ir papildoma informacija apie tai, kaip sumokėti sukauptą skolą, įmokų kodai ir pan.
Minėtoms grupėms nepriklausantys asmenys draustumą privalomuoju sveikatos draudimu gali pasitikrinti Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje https://dpsdr.vlk.lt/.
Draustumas gali būti pratęstas tik tada, kai yra sumokama skola už visą praėjusį laikotarpį arba pateikiami dokumentai, įrodantys, kad visą tą laiką buvo legaliai dirbta užsienyje, ten mokėti mokesčiai.
Apskaičiuotos įmokos mokamos į „Sodros“ surenkamąsias sąskaitas.
Mokant įmokas privaloma nurodyti įmokos kodą. Nenurodžius kodo arba nurodžius jį neteisingai, įmoka gali „pasiklysti“ ir nebus užskaityta, o mokėtojui bus fiksuojama skola ir skaičiuojami delspinigiai, be to atsiras papildoma našta įrodinėti, kad įmoka buvo sumokėta.
Savarankiškai PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas besidraudžiančių asmenų PSD įmokų kodai:
- 364 - mokant einamąsias PSD įmokas.
- 365 – mokant įsiskolinimą.
- 366 – mokant delspinigius.
Sugrįžus iš užsienio reikia kuo greičiau deklaruoti gyvenamąją vietą ir atnaujinti sveikatos draudimą.
Tai padaryti galima:
- Prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų portalo.
- Nuvykus į artimiausią seniūniją.
Po to reikia pasirūpinti draustumu, nes nuo deklaravimo momento atsiranda pareiga mokėti PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmoką. Dirbančiajam, jokių neaiškumų nekyla, visos privalomos įmokos sumokamos kartu su darbo užmokesčiu. Jei grįžęs iš užsienio žmogus kurį laiką nedirba, jis turi PSD įmokas mokėti savarankiškai arba gali būti draustas valstybės lėšomis, jei yra pensininkas, moksleivis, dieninių studijų studentas, vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų ir kt.
Reikia kreiptis į „Sodros“ Panevėžio skyrių (adresu Vasario 16-osios g. 60, LT-35167 Panevėžys, el. p. panevezys@sodra.lt) – ten įmokų administravimo specialistai patikrins apskaičiuotų PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų pagrįstumą.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, žmogus gali būti draustas sveikatos draudimu tik vienoje iš Europos Sąjungos (ES) šalių, t. y. toje, kurioje gyvena, dirba ir moka mokesčius. Tad jei žmogus deklaravo išvykimą iš Lietuvos pradėjęs dirbti kitoje ES šalyje, jis turi mokėti toje šalyje nustatytus mokesčius, tuomet jam nereikės mokėti PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų Lietuvoje.
Jei Lietuvos pilietis dirba pagal darbo sutartį kitoje Europos Sąjungos, Norvegijoje, Šveicarijoje, Islandijoje ar Lichtenšteine ir vykdo savarankišką veiklą Lietuvoje, socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas reikia mokėti tik vienoje valstybėje, tačiau jos bus skaičiuojamos nuo pajamų, gautų vykdant veiklą abiejose valstybėse.
Paprastai tokiu atveju asmeniui – nepriklausomai nuo to, ar jis yra deklaravęs išvykimą – Lietuvoje PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų mokėti nereikia, nes jam tuo metu taikoma tos valstybės, kurioje jis dirba pagal darbo sutartį, socialinio draudimo teisė. Visgi tam, kad įrodytų, jog moka socialinio draudimo įmokas kitoje valstybėje, žmogus privalo „Sodrai“ pateikti tos valstybės, kurioje dirba pagal darbo sutartį, išduotą A1 formos pažymėjimą, dėl kurio išdavimo reikia kreiptis į tos valstybės instituciją, administruojančią socialinį draudimą.
Jeigu yra pateikiama standartizuota pažyma (pvz., E104 forma, S041 forma), tokiu atveju išversti dokumento į lietuvių kalbą nereikia. Tačiau jeigu yra išduota laisvos formos pažyma ir ši pažyma yra išduota ne anglų arba lenkų kalba, tokiu atveju asmuo turi pateikti dokumento vertimą į lietuvių kalbą.