Dirbantiems / dirbusiems ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje ar Šveicarijoje
Belgija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija, Vokietija, Airija, Danija, Graikija, Ispanija, Portugalija, Austrija, Suomija, Švedija, Čekija, Estija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija, Bulgarija, Rumunija, Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas, Kipras.
Dirbusiems ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje dėl pensijos skyrimo reikia kreiptis pagal esamą gyvenamąją vietą:
- Jei gyvenate Lietuvoje – į artimiausią „Sodros“ skyrių.
- Jei gyvenate ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje – į kompetentingą gyvenamosios vietos įstaigą.
Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentuose įtvirtintos nuostatos užtikrina, kad asmeniui, įgijusiam stažo daugiau nei vienoje valstybėje narėje, kiekviena valstybė skiria ir moka pensiją už toje valstybėje įgytą stažą vadovaudamasi savo nacionaline teise, nepaisant to, kurioje valstybėje narėje tas asmuo gyvena.
Reglamentai taip pat numato draudimo laikotarpių sumavimo taisyklę. Tai reiškia, kad apskaičiuojant asmens įgytą stažą, sumuojamas jo stažas įgytas ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje.
Reglamentuose taip pat įtvirtinta nuostata, kad socialinio draudimo išmoka asmeniui gali būti neskiriama, jei bendra socialinio draudimo laikotarpių trukmė toje šalyje mažesnė, nei vieni metai.
Socialinio draudimo įmokas reikia mokėti toje šalyje, kurioje dirbate.
Išvykdamas iš Lietuvos gyventi į užsienio valstybę, neužmirškite deklaruoti savo išvykimo LR Gyventojų registre, antraip Jums bus skaičiuojamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos. Jų nesumokėjus susidarys skola valstybei, už kurią bus skaičiuojami delspinigiai.
Kompetentinga įstaiga Lietuvoje, nagrinėjanti prašymus dėl A1 pažymėjimų išdavimo ir taikytinos teisės nustatymo, yra „Sodros“ Vilniaus skyrius.
Jeigu asmeniui taikomi kitos ES valstybės (ne Lietuvos) teisės aktai, A1 pažymėjimus išduoda tos valstybės kompetentinga įstaiga.
Prašymų formas ir informaciją apie papildomų dokumentų teikimą galima rasti čia.
Daugiau informacijos apie tai kaip koordinuojama visa ES socialinė apsauga galima rasti čia.
Dvejose ar daugiau valstybių vykdantis veiklą ir / ar dirbantis pagal darbo sutartis asmuo apie tai informuoja gyvenamosios vietos valstybės kompetentingą įstaigą. Paskirta gyvenamosios vietos įstaiga nustato, kurios valstybės teisės aktai taikomi atitinkamam asmeniui.
Prašymo formą ir informaciją apie papildomų dokumentų teikimą galima rasti čia.
Paprastai dvijose ar daugiau valstybių narių pagal darbo sutartį dirbančiam asmeniui taikomi valstybės, kurioje jis gyvena ir vykdo didelę veiklos dalį, teisės aktai.
- Jei didelę veiklos dalį pagal darbo sutartį vykdote ne toje šalyje, kurioje gyvenate, tuomet taikomi:
- valstybės narės, kurioje yra darbdavio (įmonės) registruota buveinė (veiklos vieta), teisės aktai, jei dirbate vienam darbdaviui;
- valstybės narės, kurioje yra darbdavių (įmonių) registruota buveinė (veiklos vieta), teisės aktai, jei dirbate dviems ar daugiau darbdavių (įmonių), kurių registruota buveinė (veiklos vieta) yra tik vienoje valstybėje narėje;
- valstybės narės, kurioje yra darbdavio (įmonės) registruota buveinė (veiklos vieta), kitos nei gyvenamoji valstybė teisės aktai, jei dirbate dviems ar daugiau darbdavių (įmonių), kurių registruotos buveinės (veiklos vietos) yra skirtingose valstybėse narėse, ir viena iš jų yra gyvenamojoje valstybėje;
- valstybės narės, kurioje gyvenate, teisės aktai, jei dirbate dviems ar daugiau darbdavių (įmonių), iš kurių bent dviejų registruota buveinė (veiklos vieta) yra skirtingose valstybėse narėse ir kitoje nei gyvenamosios vietos valstybėje narėje.
- Dvejose ar daugiau valstybių narių dirbant savarankiškai taikomi:
- valstybės narės, kurioje gyvenate, teisės aktai, jeigu didelę veiklos dalį vykdote toje valstybėje;
- valstybės narės, kurioje yra Jūsų veiklos centras, teisės aktai, jeigu negyvenate vienoje iš valstybių narių, kurioje vykdote didelę veiklos dalį.
Svarbu! Asmeniui, kuris dirba pagal darbo sutartį ir savarankiškai keliose valstybėse narėse, taikomi tos valstybės narės, kurioje jis dirba pagal darbo sutartį, teisės aktai, tačiau siekiant nustatyti taikytinus teisės aktus neatsižvelgiama į nedidelės apimties veiklą.
Svarbu! Asmeniui, kuris dirba valstybės tarnautoju vienoje valstybėje narėje, o pagal darbo sutartį ir (arba) savarankiškai – kitoje arba keliose kitose valstybėse narėse, taikomi tos valstybės narės teisės aktai, kurioje dirba valstybės tarnautoju.
Jei dirbate pagal darbo sutartį ir / ar savarankiškai Lietuvoje ir kitoje ES ar EEE valstybėje narėje, Jungtinėje Karalystėje ar Šveicarijoje, o gyvenate Lietuvoje, Jums reikia kreiptis į „Sodros“ Vilniaus skyrių.
Čia pateiksite prašymą išduoti pažymą apie Lietuvos Respublikos socialinio draudimo teisės aktų taikymą asmeniui, vienu metu dirbančiam pagal darbo sutartį ir / ar savarankiškai Lietuvoje ir užsienio valstybėje. Taip pat reikės pateikti papildomus dokumentus apie veiklą, vykdomą kiekvienoje valstybėje:
- Jei dirbate dviejose ar daugiau ES ar EEE valstybių narių teritorijose pagal darbo sutartis – darbo sutarčių patvirtintas kopijas.
- Jei dirbate savarankiškai dviejose ar daugiau valstybių narių teritorijose – savarankiškos veiklos vykdymą įrodančių dokumentų (sudarytų ar vykdomų sutarčių, susijusių su savarankiška veikla, kitų dokumentų) patvirtintas kopijas.
- Jei dirbate pagal darbo sutartį ir savarankiškai keliose valstybėse narėse – darbo sutarties bei savarankiškos veiklos vykdymą įrodančių dokumentų (sudarytų ar vykdomų sutarčių, susijusių su savarankiška veikla, kitų dokumentų) patvirtintas kopijas.
- Tuo atveju, jei dirbate pagal darbo sutartį ir / ar savarankiškai Lietuvoje ir kitoje ES ar EEE valstybėje narėje, Jungtinėje Karalystėje ar Šveicarijoje, bet gyvenate ne Lietuvoje, dėl taikomų socialinio draudimo teisės aktų nustatymo Jums reikia kreiptis į valstybės narės, kurios teritorijoje gyvenate kompetentingą įstaigą.
Prašymą taip pat pateikti galite prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkus prašymą išduoti pažymą apie LR socialinio draudimo teisės aktų taikymą asmeniui, vienu metu dirbančiam pagal darbo sutartį ir / ar savarankiška veikla dvejose ar daugiau valstybėse narėse.
Asmens siuntimas dirbti į kitą valstybę narę (komandiravimas)
Asmenims, taikomi tik vienos valstybės narės teisės aktai. Bendra taikytinos teisės nustatymo taisyklė – taikomi tos valstybės, kurioje asmuo dirba pagal darbo sutartį ar savarankiškai, teisės aktai.
Šias taisykles nustato: Reglamento (EB) Nr. 883/2004 11 straipsnio 1 dalis, 3 dalies A punktas.
Tai yra bendrasis principas, kuris turi kelias išimtis, taikomas atitinkamiems asmenims arba esant tam tikroms aplinkybėms.
Viena išimčių – tai asmenų laikinas siuntimas dirbti darbdavio naudai į kitą ES valstybę narę.
Šią išimtį nustato: Reglamento (EB) Nr. 883/2004 12 straipsnio 1 dalis.
Asmeniui, kuris dirba pagal darbo sutartį valstybėje narėje darbdaviui, kuris joje paprastai vykdo savo veiklą, ir kurį tas darbdavys išsiunčia į kitą valstybę narę dirbti tam darbdaviui, toliau taikomi pirmosios valstybės narės teisės aktai, su sąlyga, kad numatyta tokio darbo trukmė neviršija 24 mėnesių ir jis nesiunčiamas pakeisti kito komandiruoto asmens.
Komandiruojamam (siunčiamam dirbti į kitą valstybę narę) asmeniui taikomą socialinio draudimo teisę patvirtina šalies, kurioje darbuotoją siunčiantis darbdavys paprastai vykdo savo veiklą, kompetentingos įstaigos išduotas A1 pažymėjimas.
Svarbu! Asmeniui dirbančiam keliose valstybėse taikytiną teisę patvirtina A1 pažymėjimas.
Kas yra A1 pažymėjimas?
- A1 pažymėjimas patvirtina, kad atitinkamu laikotarpiu asmeniui taikomi vienos valstybės narės socialinio draudimo teisės aktai (t. y. nustatoma, kurioje valstybėje narėje turi būti mokamos privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokos).
- A1 pažymėjimus, patvirtinančius, kad asmeniui taikomi Lietuvos Respublikos socialinio draudimo teisės aktai, išduoda „Sodros” Vilniaus skyrius.
- Detalesnę informacija apie A1 pažymėjimų išdavimą galite rasti čia.
Paprastai vienoje valstybėje pagal darbo sutartį ar savarankiškai dirbantiems asmenims taikomi tos valstybės teisės aktai.
Paprastai vienoje valstybėje pagal darbo sutartį ar savarankiškai dirbantiems asmenims taikomi tos valstybės teisės aktai.
Pavyzdžiui, jeigu asmuo pagal darbo sutartį dirba ES valstybės darbdaviui iš Lietuvos (numatyta darbo vieta Lietuvoje), tokiu atveju ES valstybės darbdavys VSDVSDValstybinis socialinis draudimas ir PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokas už darbuotoją turėtų mokėti Lietuvoje.
Prašymo formą dėl A1 pažymėjimo išdavimo galima rasti čia.
Paprastai vienoje valstybėje pagal darbo sutartį ar savarankiškai dirbantiems asmenims taikomi tos valstybės teisės aktai.
Pavyzdžiui, jeigu asmuo dirba pagal darbo sutartį Lietuvos darbdaviui iš kitos ES valstybės, Lietuvos darbdavys įmokas už darbuotoją turėtų mokėti toje ES valstybėje kur faktiškai dirba darbuotojas, pagal toje valstybėje galiojančius teisės aktus.
Jeigu asmeniui taikomi kitos ES valstybės teisės aktai, A1 pažymėjimus išduoda tos valstybės kompetentinga įstaiga.
Senatvės pensija bus paskirta toje valstybėje, kurioje sukakote senatvės amžių, pagal joje galiojančius teisės aktus.
Svarbu! Jei anksčiau ar vėliau sukankate senatvės pensijos amžių pagal kitos valstybės, kurioje turite įgijęs senatvės pensijos stažo, teisę, dėl pensijos skyrimo reikia kreiptis į savo gyvenamosios valstybės kompetentingą įstaigą.
Asmens dalyvumo lygį, jo priežastį, atsiradimo laiką, terminą ir asmens netekto darbingumo procentus Lietuvoje nustato Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (iki 2023-12-31 Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba). Netekto dalyvumo procentai įrašomi nustatytos formos dokumente.
Kitose ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje darbingumo lygį nustato pagal toje šalyje galiojančius kriterijus ir teisės aktus. Netekto dalyvumo lygiui kitoje valstybėje nustatyti reikalingi medicininiai dokumentai apie asmens sveikatos būklę arba E213 LT formos pažyma – tai yra išsami medicininė išvada.
- Dėl šios formos pažymos užpildymo asmuo turi kreiptis į savo gydantį gydytoją. E213 LT formos pažyma turi būti užpildyta spausdintinėmis raidėmis (pageidautina kompiuteriu), kad kita valstybė galėtų perskaityti ir išversti.
Jei susumavus Lietuvoje bei kitose ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje ar šalyse, su kuriomis Lietuva turi tarptautines sutartis) įgytą stažą, nėra minimalaus stažo, reikalingo negalios pensijai gauti, ji nebus paskirta. Tokiu atveju galima kreiptis į savivaldybės socialinės paramos skyrių.
Daugiau informacijos apie negalios (iki 2023-12-31 netekto darbingumo, iki 2005-07-01 invalidumo) pensijos skyrimą skaitykite čia.
Nė viena ES ar EEE valstybė narė, Jungtinė Karalystė, Šveicarija nėra nurodžiusi kokie dokumentai yra reikalingi, norint patvirtinti toje šalyje įgytą stažą.
Reikalingi visi dokumentai (t.y. socialinio draudimo numeris, algalapiai, čekiai, duomenys apie darbdavį, kompetentingų institucijų išduoti dokumentai ir kt.), kuriais remiantis galima įrodyti darbą kitoje valstybėje.
Informaciją šiuo klausimu rasite paspaudę čia.
Atidarę nurodytą puslapį ir pasirinkę norimą valstybę, sužinosite apie savo teises į pensiją, nedarbo išmokas, išmokas šeimai ir kitas socialinės apsaugos teises pasirinktoje šalyje.
Norint gauti pažymą reikia pateikti dokumentus, patvirtinančius Jūsų iki 1994 m. įgytą stažą. Dokumentai, kuriuos reikia pateikti:
- darbo knygelė;
- socialinio draudimo pažymėjimas;
- karinis liudijimas (vyrams);
- pažymos, išduotos buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.
Svarbu! Duomenys apie Lietuvoje įgytą stažą ir turėtas pajamas nuo 1994 metų yra kaupiami „Sodros“ duomenų bazėje, todėl jokių papildomų dokumentų, norint gauti pažymą apie įgytą stažą po 1994 metų, teikti nereikia.
„Sodra“ neturi duomenų apie Lietuvos piliečių dirbančių užsienyje įgytą stažą ar turėtas pajamas, todėl asmeniui sukakus pensinį amžių ir pateikus prašymą, „Sodros“ Vilniaus skyrius išsiųs prašymą patvirtinti stažą kompetentingai ES ar EEE valstybei narei, Jungtinei Karalystei, Šveicarijai. Gavus atsakymą bus gali būti išduota pažyma apie bendrą stažą įgytą ES ar EEE valstybėje narėje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje.
Jeigu asmeniui nėra sukakęs pensinis amžius, tačiau jis galimai turi privalomą būtinąjį stažą pensijai gauti, kuris yra įgytas Lietuvoje ir kitoje ES ar EEE valstybėje narėje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, asmuo gali kreiptis į „Sodrą“ pateikdamas laisvos formos prašymą tarpininkauti gaunant duomenis apie užsienyje įgytą stažą.
REIKALINGAS BŪTINASIS STAŽAS PENSIJAI | |
METAI | BŪTINASIS STAŽAS (METAIS) |
2024 | 33,5 |
2025 | 34 |
2026 | 34,5 |
2027 | 35 |
Prašyme būtina nurodyti:
- kad stažas, įgytas užsienio valstybėje, reikalingas įrodyti, kad asmuo turi būtinąjį stažą pensijai ir gali būti draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis;
- valstybę, kurioje asmuo dirbo;
- socialinio draudimo numerį toje valstybėje.
Svarbu! „Sodra“ netarpininkauja gaunant duomenis apie užsienyje įgytus sveikatos draudimo laikotarpius. Norint gauti šią informaciją, skaitykite apie PSDPSDPrivalomasis sveikatos draudimas įmokų mokėjimą >>.
Svarbu! Peržiūrėdami teisės aktus, pasirinkite „Galiojančią aktualią redakciją“!
- LR Valstybinio socialinio draudimo įstatymas
- LR valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas
- Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatai
- 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 883/2004
- 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 987/2009
- 2012 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 465/2012
- 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1231/2010
- Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 1408/71 „Dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims ir jų šeimų nariams, persikeliantiems Bendrijoje“
- Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 574/7
- Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos sutartis dėl socialinės apsaugos, pasirašyta 1999 m. vasario 4 d., įsigaliojo nuo 1999-12-15 (Žin., 1999, Nr.61-1979)
- Lietuvos Respublikos ir Ukrainos sutartis dėl socialinės apsaugos, pasirašyta 2001 m. balandžio 23 d., įsigaliojo nuo 2002-02-08 (Žin., 2001, Nr.93-3261)
- Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Rusijos Federacijos Vyriausybės susitarimas (toliau- Susitarimas) dėl pensinio aprūpinimo, pasirašytas 1999 m. birželio 29 d., įsigaliojo nuo 2001-05-29 (Žin., 2000, Nr.20-490)
- Lietuvos Respublikos ir Kanados sutartis dėl socialinės apsaugos (toliau – Sutartis), pasirašyta 2005 m. liepos 5 d., įsigaliojo nuo 2006-11-01 (Žin., 2005, Nr.143-5186)
- Lietuvos Respublikos ir Moldovos Respublikos sutartis dėl socialinės apsaugos (TAR 2015-09146)
- Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2010 m. birželio 8 d. įsakymu Nr. V-253 „Dėl Europos sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentų nuostatų, susijusių su taikytinos teisės nustatymu, įgyvendinimo tvarkos aprašų patvirtinimo", (Žin., 2010, Nr. 70-3536)