gaublys.png

Apie užsienyje įgytą stažą

Tai priklauso nuo šalies, kurioje įgytas stažas ir galiojančių nacionalinių bei tarptautinių teisės aktų ir tarpvalstybinių sutarčių socialinio draudimo klausimais. Užsienio valstybės atsiunčia nustatytos formos dokumentą, kuriame nurodo darbo laikotarpius ir stažo trukmę.

1. ES ar EEE valstybės narės, Jungtinė Karalystė, Šveicarija

  • Lietuvai tapus ES nare, asmenims, įgijusiems stažo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, taikomas stažo laikotarpių sumavimo principas. Tai reiškia, kad skirtingose ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje įgytas stažas sumuojamas. Įvertinus visose valstybėse įgytą stažą, nustatoma, ar žmogus turi teisę į pensiją. Jei taip, kiekviena valstybė paskiria pensijos dalį ir moka ją pagal nacionalinę teisę.
  • Lietuva taip pat yra sudariusi dvišales tarptautines sutartis dėl socialinės apsaugos su Rusija, Baltarusija, Ukraina, Moldova ir Kanada. Jose numatyta, kaip skiriamos ir mokamos atskirų rūšių pensijos šių šalių piliečiams.

2. Baltarusija

  • Sutartyje su Baltarusija numatytas draudimo (darbo) stažo sumavimo principas. Tai reiškia, kad nustatant teisę į socialinio draudimo pensiją, prireikus, atsižvelgiama į stažą, įgytą kitoje šalyje. Taigi jei asmuo neturi teisės į pensiją, nes sutartį pasirašiusiose valstybėse ar vienoje iš jų neįgijo reikalaujamo minimalaus stažo, tuomet įvertinamas abejose valstybėse įgytas stažas.
  • Asmenims, įgyjantiems teisę į socialinio draudimo pensiją, pensiją skiria ir draudimo stažą, įgytą po 1992 m. sausio1 d., įskaito ta valstybė, pagal kurios teisės aktus šis draudimo stažas buvo įgytas. Už visą darbo stažą įgytą iki 1992 m. sausio 1 d. pensijas skiria ta valstybė, kurios gyventoju asmuo yra kreipimosi dėl pensijos skyrimo dieną.

 

3. Ukraina 

  • Sutartyje su Ukraina numatyta, kad  Lietuva ir Ukraina skiria visų rūšių socialinio draudimo pensijas už savo teritorijoje (pagal savo teisės aktus) įgytą draudimo (darbo) stažą (nepriklausomai nuo to, kada šis stažas įgytas – iki ir (ar) po 1991 metų).
  • Jeigu asmuo neturi teisės į pensiją, nes neįgijo reikalaujamo atitinkamos rūšies pensijai paskirti stažo, tokio asmens teisė į pensiją nustatoma sumuojant Lietuvos ir Ukrainos teritorijose (pagal abiejų valstybių teisės aktus) įgytą stažą. Jei susumavus abiejose valstybėse įgytą stažą, asmuo turi reikalaujamą stažą, Lietuvoje pensija skiriama tik už stažą, įgytą dirbant Lietuvoje. Už Ukrainoje įgytą stažą pensiją skirs Ukraina.   
  • Sovietinį stažą (darbo laikotarpis iki 1991-06-01 buvusios SSRS) teritorijoje, išskyrus Lietuvos, Estijos, Latvijos, Moldovos ir Ukrainos teritorijas)  įskaito ta valstybė, kurios teritorijoje įgytas  stažas yra ilgesnis, o jeigu stažo trukmė vienoda - ta valstybė, kurios teritorijoje asmuo buvo paskutinį kartą apdraustas socialiniu draudimu.

 

4. Rusija

  • Sutartis su Rusija galioja visoms pensijų rūšims numatytoms Lietuvos ir Rusijos nacionalinėje teisėje, išskyrus kariškių bei vidaus reikalų institucijų pareigūnų pensijas. Sutartis numato, kad pensijas pagal savo įstatymus skiria ir moka valstybė, kurios teritorijoje asmuo nuolat gyvena.
  • Taigi pensininkui persikėlus nuolat gyventi iš Rusijos į Lietuvą ar atvirkščiai pensijos mokėjimas ankstesnėje gyvenamoje vietoje nutraukiamas, o valstybės, į kurios teritoriją atsikėlė pensininkas, kompetentinga įstaiga  pagal savo valstybės teisės aktus skiria ir moka pensiją nuo tos dienos, nuo kurios pensijos mokėjimas jam buvo nutrauktas valstybėje, iš kurios jis atvyko.
  • Skiriant pensijas pagal šį susitarimą, atsižvelgiama į stažą, įgytą Rusijoje. Sutartyje taip pat numatyta, jog tuo atveju, jei pagal nacionalinę teisę atvykusiam asmeniui pensija nepriklauso, iki jis įgys tokią teisę, pensiją jam toliau moka ją paskyrusi valstybė.

5. Kanada

  • Sutartyje su Kanada numatyta, kad asmeniui, kuris yra įgijęs draudimo stažo abiejose Sutarties valstybėse, kiekviena valstybė skirs ir mokės pensiją (išmoką) už savo teritorijoje (pagal savo teisės aktus) įgytą stažą.
  • Jeigu asmuo neturi teisės į išmoką, nes abiejose Sutarties valstybėse ar vienoje iš jų neįgijo reikalaujamo minimalaus stažo, tokio asmens teisė į pensiją (išmoką) nustatoma susumavus abiejose Sutarties valstybėse įgytą stažą. Jei ir susumavus abiejose valstybėse įgytą stažą jo nepakanka, išmokai paskirti, atsižvelgiama į stažą, įgytą trečioje valstybėje, jei su ja Kanada ar Lietuva turi tarptautines sutartis.

 

6. Moldova

  • Sutartyje su Moldova numatytas draudimo (darbo) stažo sumavimas. Tai reiškia, kad nustatant teisę į socialinio draudimo pensiją, prireikus, atsižvelgiama į stažą, įgytą kitoje šalyje. Taigi jei asmuo neturi teisės į pensiją, nes abiejose sutartį pasirašiusiose valstybėse ar vienoje iš jų neįgijo reikalaujamo minimalaus stažo, tuomet įvertinamas abejose valstybėse įgytas stažas.
  • Taip pat numatyta, kad asmeniui, turinčiam abiejų valstybių teritorijoje įgytą stažą, kiekviena valstybė skiria pensiją už savo teritorijoje įgytą stažą. 

7. Kitos šalys

  • Asmenims, kurie gyvena ne ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje ar valstybėse, su kuriomis Lietuva yra sudariusi tarptautines sutartis, stažas, įgytas kitoje valstybėje (nesvarbu, ar ES, sutartinėse, ar ne), neįskaitomas.
Suskleisti

Jei pensija skiriama Lietuvoje, jai skirti užsienio valstybėje uždirbtos pajamos reikšmės neturi. Pensija bus skaičiuojama pagal Lietuvoje gautas pajamas, nuo kurių buvo įmokėtos ar turėjo būti įmokėtos valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos.

 Svarbu!  Jei asmuo iki 1991 m. birželio 1 d. dirbo buvusiose TSRS respublikose (išskyrus Latviją ir Estiją), tuomet atsižvelgiama ir į ten įgytą stažą.

Suskleisti
  • Jei dirbate ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, skirtingose šalyse Jūsų sukauptas stažas bus sumuojamas. Tokiu būdu bus nustatyta, ar Jūs turite teisę gauti pensiją ir sukaupto stažo Jums pakanka. Jei pakanka, toliau jau kiekviena valstybė pagal joje sukauptą stažą ir turėtas pajamas apskaičiuos pensijos, kuri Jums bus mokama, dalį.

 Svarbu! Taip pat ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje gyvenantiems asmenims, taikomas išmokų eksporto principas. Tai reiškia, kad žmogui persikėlus iš vienos minėtų valstybių į kitą, pensijos mokėjimą jam tęsia pensiją paskyrusi valstybė. Tad jeigu pensininkas išvyksta gyventi iš Lietuvos į vieną iš minėtų valstybių, pensijos mokėjimą jam tęsia „Sodros“ Vilniaus skyrius.   

  • Jei dirbote šalyse su kuria Lietuva turi tarptautinę sutartį, skiriant pensiją bus atsižvelgta į jos nuostatas. Daugiau apie tai rasite čia.
  • Jei dirbote valstybėje su kuria Lietuva neturi tarptautinės sutarties ir joje nėra taikoma ES teisė, tokiu atveju Lietuvoje Jums pensija galės būti skirta tik, jei turite minimalų stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti, pavyzdžiui, senatvės pensijai gauti – 15 metų minimalų stažą. Taip pat galėsite kreiptis į tos šalies, kurioje gyvenate kompetentingą įstaigą dėl pensijos skyrimo, pagal toje šalyje galiojančius teisės aktus. 
Suskleisti
Atnaujinimo data: 2024-10-03
Ar informacija naudinga?

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!