„Sodrai“ – tarptautinis apdovanojimas už be prašymo skiriamą vienišo asmens išmoką
„Sodra“ įvertinta „Europos gerosios praktikos“ apdovanojimuose už automatiškai Lietuvos žmonėms skiriamą vienišo asmens išmoką. Tarptautinės socialinės apsaugos asociacija (ISSA) vertino net 119 darbų, kuriuos konkursui pateikė 40 socialinės apsaugos įstaigų iš 26 Europos šalių.
„Sodra“ automatiškai skiria vienišo asmens išmoką nuo 2022 m. kovo. Tai viena pirmųjų „Sodros“ išmokų, kuri gyventojui skiriama be jo prašymo. Šiuo metu išmoką gauna daugiau nei 230 tūkst. gyventojų. Paskaičiuota, kad skiriant išmoką automatiškai, sutaupyta per 40 tūkst. valandų specialistų laiko, išvengta beveik 200 tūkst. popierinių prašymų ir jų apdorojimo.
Pradžioje dėl išmokos kreipėsi tik pusė žmonių, kuriems ji priklausė
Nuo 2021 m. liepos teisę gauti vienišo asmens išmoką turėjo apie 60 tūkst. asmenų: vieniši šalpos pensijų ir mažų pensijų priemokų gavėjai. Pagal tuo metu galiojusią tvarką, „Sodra“ mokėjo išmokas gyventojams, pateikusiems prašymus dėl išmokos skyrimo.
Šis būdas buvo neefektyvus – dėl išmokos kreipėsi mažiau nei pusė žmonių, kuriems ji priklausė. Be to, prašymus dėl vienišo asmens išmokos teikė ir tie gyventojai, kurie neatitiko sąlygų šiai išmokai gauti. Pasitaikė ir šypseną keliančių atvejų – į vienišo asmens išmoką pretendavo žmonės, kurie teigė besijaučiantys vieniši santuokoje.
Sistema sukurta per keturis mėnesius
Nuo 2022 m., išplėtus vienišo asmens išmokos gavėjų ratą, teisę gauti vienišo asmens išmoką įgijo visi Lietuvoje gyvenantys vieniši žmonės, sulaukę senatvės pensijos amžiaus arba turintys negalią.
Nusprendus skirti jiems išmoką be prašymo, tik remiantis registruose esančiais duomenimis apie šeiminę padėtį, „Sodra“ teturėjo keturis mėnesius kilusiems iššūkiams suvaldyti. Reikėjo skirti išmokas ir jas išmokėti, susisiekti su žmonėmis, kurių duomenys kėlė abejonių, surinkti reikiamus duomenis iš skirtingų gyventojų registrų, sukurti naują programinę įrangą.
Žmogui nebereikia pateikti dokumentų
Šiuo metu visi žmonės, turintys teisę į vienišo asmens išmoką, ją gauna automatiškai – net jei nėra girdėję apie šią išmoką ir dėl jos nesikreipė. Išmokos gavėjų sąrašas formuojamas remiantis Gyventojų registro duomenimis apie asmens šeiminę padėtį ir „Sodros“ registro duomenimis apie asmens gaunamas išmokas.
Tais atvejais, kai registruose nėra pakankamai informacijos arba ji netiksli, „Sodra“ gali paprašyti pateikti papildomus duomenis arba tarpininkauja gaunant juos iš kitų institucijų.
Automatinis išmokos skyrimo būdas patogus gyventojams – jiems nereikia vykti į klientų aptarnavimo skyrius, laukti eilėse, rūpintis dokumentų pateikimu. Automatinė sistema leidžia taupyti specialistų darbo laiką. Automatizavimo dėka registrų duomenys papildyti tais dokumentais, kurie iki šiol buvo tik popieriuje.