Naujienos.png

Kas būtų, jeigu būtų: ką būtų galima nuveikti su daugiau nei 114 mln. eurų?

2017 m. gegužės 12 d.
Sodros_skaicius-ICO.jpg

2016 metais daugiau nei 168 tūkstančiai Lietuvos gyventojų gavo mažesnį nei minimali mėnesinį alga (MMAMMAMinimalus mėnesio atlyginimas nuo 2018 m. sausio 1 dienos yra 400 Eur.) darbo užmokestį. Vidutinės šių žmonių pajamos sudarė 196,9 euro, o minimali mėnesinė alga šiuo metu siekia 380 Eur. Kai kurie šių žmonių, neabejotinai dalį atlyginimo gauna „vokelyje“ ir jų nedeklaruojami pinigai didina šešėlinės ekonomikos mastą.

Kad geriau suvoktume, kokios tai sumos, hipotetiškai pasvarstykime, ką su jomis galėtume nuveikti. Jei žmonės, kurie per praėjusius metus oficialiai uždirbo mažiau nei MMA, būtų gavę bent minimalią mėnesinę algą, t. y. 380 eurų, ir nuo jos būtų buvusios mokamos valstybinio socialinio draudimo įmokos (VSDVSDValstybinis socialinis draudimas), kurios paskirstomos senatvės pensijoms, motinystės bei tėvystės, vaiko priežiūros, ligos bei nedarbo išmokoms, į biudžetą būtų papildomai surinkta 114,5 milijonų eurų per metus (skaičiavimuose laikoma, kad VSD įmokų tarifas yra 31 proc.).

Tarkime, tokią sumą paskirsčius vien tik pensininkams, kiekvienam jų kas mėnesį prie gaunamos senatvės pensijos būtų galima pridėti po 16 eurų. 2017 m. kovo mėn. Lietuvoje buvo 590,8 tūkst. senatvės pensijų gavėjų, o jų vidutinė pensija sudarė 273,9 Eur.

Jeigu šie pinigai būtų paskirstyti mamoms, auginančioms vaikus, visus metus vidutines išmokas būtų buvę galima mokėti net 15 753 mamų! Kovo mėnesio duomenimis, vaiko priežiūros išmokas gavo apie 42,6 tūkst. tėvų. Vidutinė mėnesinė išmoka mamai arba tėčiui, išėjusiems vienerių metų trukmės vaiko priežiūros atostogų, 2017 m. kovą sudarė 606,3 Eur neatskaičius mokesčių.

Kasmet maždaug kas ketvirtas naujai į pensiją išeinantis žmogus neturi sukaupęs būtinojo stažo pensijai. Per metus 12 mėn. stažo nesukaupia tie, kurių tik dalis gaunamo atlygio dalis už darbą yra apskaitoma oficialiai ir dėl to jiems mokama mažiau nei MMA. Šiuos žmones kviečiame pasikalbėti su savo darbdaviu arba kreiptis į su šešėline ekonomika kovojančias institucijas:

Nerandate to ko ieškote? Pasirinkite tinkamiausią variantą informacijai gauti!